Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskevské překvapení: Le Penová se nečekaně sešla s Putinem

Moskevské překvapení: Le Penová se nečekaně sešla s Putinem

Lídryně pravicově populistické Národní Fronty a kandidátka na příštího francouzského prezidenta Marine Le Penová se v pátek v Moskvě sešla s Vladimirem Putinem. Schůzka nebyla dopředu avizována. Ruský prezident posléze zdůraznil, že se může scházet, s kým chce.

„Nechceme francouzské prezidentské volby jakkoliv ovlivňovat, ale máme právo se stýkat se všemi jejími politickými představiteli podobně, jako to dělají naši partneři například v Evropě a Spojených státech,“ uvedl Putin dle agentury TASS.

 

Ruský prezident také vyjádřil přesvědčení, že Marine Le Penová představuje „skupinu rychle rostoucích evropských politických sil“. Francouzská politička rovněž nešetřila vstřícností. Zdůraznila, že Francii pojí s Ruskem hluboká kulturní, ekonomická a strategická pouta. „Tato schůzka je obzvlášť důležitá, protože čelíme vážné teroristické hrozbě,“ vyzdvihla Le Penová.

Francouzská politička přijela v pátek do Moskvy na pozvání šéfa zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého. V Rusku je od roku 2011 již počtvrté. Před schůzkou s Putinem vystoupila před poslanci výboru, které ujistila, že „nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky“. Znovu také odmítla sankce proti Rusku za anexi Krymu. Podle Le Penové jsou „nefér a hloupé“. 

Sympatii k režimu Vladimira Putina se francouzská politička nijak netají. Sankce proti Rusku odsoudila několikrát už v minulosti, Rusko podporuje i v jeho vojenském angažmá v Sýrii. Spekulace o jejích vazbách na Rusko před třemi lety přiživila půjčka 9 milionů eur (249 milionů korun) od První česko-ruské banky. Stejnou půjčku Le Penové předtím zamítly všechny francouzské banky. Že by si francouzská politička přijela několik týdnů před francouzskými prezidentskými volbami do Ruska pro peníze na kampaň, ale mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve vyjádření pro agenturu Reuters odmítl.