Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva kryje muže, který se v Černé Hoře pokusil o státní převrat. Dostal azyl, aby ho nemuseli vydat

Moskva kryje muže, který se v Černé Hoře pokusil o státní převrat. Dostal azyl, aby ho nemuseli vydat

Ruské úřady udělily postavení uprchlíka občanu Černé Hory Ananu Nikičovi, který ve vlasti čelí podezření, že se podílel na údajném pokusu o státní převrat během loňských parlamentních voleb. Rusko proto odmítlo černohorským úřadům vydat uprchlíka, uvedla dnes ruská média s odvoláním na černohorské ministerstvo spravedlnosti.

Po Nikičovi, který po údajném pokusu o převrat uprchl z vlasti, bylo v únoru vyhlášeno mezinárodní pátrání. Na tomto základu byl počátkem dubna zadržen v Moskvě a černohorské úřady požádaly o uprchlíkovo vydání. Zamítavá odpověď od ruské generální prokuratury dorazila do Podgorice minulý měsíc.

Nikić byl podle serveru Newsru.com tlumočníkem opozičního uskupení Demokratická fronta, jehož vůdci nyní čelí obvinění z pokusu o státní převrat. Podle vyšetřovatelů Nikić verboval Černohorce do služeb ruské rozvědky.

V Černé Hoře momentálně soudí 14 obžalovaných. Údajně chtěli spáchat atentát na černohorského premiéra Mila Djukanoviče. Klíčový svědek obžaloby, pocházející z řad vůdců údajného spiknutí, u soudu prohlásil, že pokus o převrat financovaly ruské zpravodajské služby s cílem zabránit zemi ve vstupu do Severoatlantické aliance. Mezi obviněnými, vesměs Srby, jsou i dva Rusové, kterým se však podařilo uprchnout, a to nejspíše do Ruska, které své občany do ciziny nevydává.

Moskva jakoukoli účast na plánovaném pokusu o převrat popírá, černohorská proruská opozice pokládá soudní proces za vykonstruovaný. Navzdory nesouhlasu Ruska se Černá Hora letos v červnu stala 29. členem NATO.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744