Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva posiluje v Libyi. Láká ji ropa i nevyzpytatelný generál z pouště

Moskva posiluje v Libyi. Láká ji ropa i nevyzpytatelný generál z pouště

Rusko posiluje svůj vliv v Libyi. Ropný gigant Rosněfť podepsal s tamní Národní ropnou společností (NOC) kontrakt na pomoc s obnovou ropných polí. Ten se postupně může rozvinout v další spolupráci mezi oběma zeměmi. Není to poprvé, kdy se Vladimir Putin a jeho vláda zajímají o dění v rozvrácené zemi, která by Moskvě teoreticky mohla poskytnout strategické zázemí.

Rusko by rádo získalo přístup k libyjským zásobám ropy. I proto se nyní angažuje a do tamního ropného sektoru hodlá poslat značné investice.

„Dohoda předpokládá ustanovení společné pracovní skupiny dvou partnerů, která ohodnotí možnosti spolupráce v množství sektorů včetně průzkumu a těžby,“ stojí v prohlášení NOC.

Rusko investovalo v Libyi ještě před pádem diktátora Muammara Kaddáfího. Nyní se snaží v zemi obnovit svoji pozici. Zasahuje i do jednání o novém politickém uspořádání válkou rozvrácené země. Moskva by v jejím čele ráda viděla generála Chalífu Haftara, který se svými bojovníky kontroluje většinu ropných zásob a vzpírá se mezinárodně uznávané vládě.

Libyjský maršál byl jednou z hlavních postav Kaddáffího režimu. V 80. letech ale během války s Čadem upadl do zajetí a diktátor od něj dal ruce pryč. Do středu dění se vrátil v roce 2011, kdy pomáhal Kaddáffího svrhnout. I nyní hraje jednu ze zásadních rolí v rozhovorech o budoucnosti země.

Jeho jednotky zvané Libyjská národní armáda brání parlament v Tobruku, který soupeří o moc s tzv. vládou národní jednoty v Tripolisu. Ta už vyzvala Haftara k dohodě. On ale žádá silnou pozici v novém kabinetu a plnou kontrolu armády. 

Kromě libyjské vlády a Ruska by se s Haftarem ráda dohodla také Evropská unie. Ta chce dojednat spolupráci při zadržování uprchlíků, kteří přichází právě z Libye. Také to ale maršál zatím odmítá. EU se navíc obává, že se po zisku moci Haftar stane součástí Ruskem budované sítě blízkovýchodních diktátorů, do níž patří třeba syrský prezident Bašár Assad nebo jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744