Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva se snaží vnutit Asada Západu. Lanaří k obnově Sýrie a organizuje návrat uprchlíků

Moskva se snaží vnutit Asada Západu. Lanaří k obnově Sýrie a organizuje návrat uprchlíků

Rusko bylo pro Bašára Asada v syrském konfliktu klíčovým spojencem, díky kterému se také syrský prezident udržel u moci. V posledních týdnech, kdy protirežimní rebelové přišli o klíčová území, se sedm let dlouhá, krvavá válka nachýlila ke svému konci. A práce Kremlu nekončí. Rusko se netají snahou státy Západu přesvědčit, aby pomohly s rekonstrukcí rozbombardované Sýrie, a pasuje se do role organizátora návratu syrských uprchlíků do vlasti. Podle odborníků to ale tak jednoduché nebude.

Válka v Sýrii utichá a zatímco dobrovolníci známí jako Bílé přilby, kteří tahali oběti bombardování z trosek domů, prchají ze země pryč, Bašár Asad s Vladimirem Putinem mohou slavit. Po celou dobu konfliktu řada západních států vyzývala k odchodu syrského diktátora, který proti vlastnímu obyvatelstvu neváhal použít ani chemické zbraně, teď by však podle Kremlu měl Západ pomoct Asadovi postavit jeho zničenou zemi na nohy.

Jak píše deník Financial Times, Rusko zahájilo velké úsilí přesvědčit západní země, aby se zapojily do humanitárních prací ve vládou kontrolovaných oblastech a přijaly „normální poválečné vztahy“ s Asadem, který už dnes kontroluje většinu země. Putin chce ruskou vojenskou intervenci v Sýrii ukončit, k tomu však potřebuje mezinárodní podporu.

„Pro Moskvu je důležité postupně přetahovat další země do iniciativ, které v podstatě znamenají spolupráci s Asadem,“ říká pro FT ruský expert na oblast Blízkého východu Nikolaj Kožanov z Evropské univerzity v Petrohradu. Západní země podle něj v minulosti ukázaly Asadovi tvrdý odpor, postoj jsou však podle něj především státy Evropy ochotné přehodnotit.

Lidé v Sýrii jsou totiž v nouzi a bez pomoci ze zahraničí se neobejdou. Ukazuje se proto, že volání Moskvy přináší první ovoce. První ze zemí, která se dohodla na pomoci v oblastech kontrolovaných syrskou vládou, byla Francie – prostřednictvím ruské armády byla francouzská zásilka léků a další pomoci dopravena do východní Ghúty, kterou Asadovy jednotky dobyly letos na jaře.

Tato humanitární pomoc je podle Kožanova pro Moskvu „odrazovým můstkem“ pro realizaci další poválečné rekonstrukce ze strany Západu. „Putin potřebuje Evropu, protože Rusko nechce platit,“ poukazuje petrohradský odborník.

Kromě zapojení do humanitárních prací a rekonstrukce zničené země se však Rusko snaží také přesvědčit Západ k pomoci při návratu šesti milionů syrských uprchlíků. První vlaštovkou ruského úsilí se stal dopis s podrobným návrhem návratu syrských uprchlíků, který Moskva zaslala po summitu Donalda Trumpa s Putinem do Washingtonu. O návrhu informoval ruský generálplukovník Michail Mizincev, podle kterého Spojené státy rovněž „zpracovávají ruské návrhy na financování obnovy syrské infrastruktury“.

Chemické útoky v Sýrii

Kromě USA však ruské úsilí míří také do zemí západní Evropy, které syrským uprchlíků poskytly útočiště během zuřícího konfliktu. O Sýrii se ostatně toto úterý hovořilo také během schůzky německé kancléřky Angely Merkelové s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem.

Ani jeden z účastníků o obsahu úterního jednání nechtěli sdělit jakékoliv podrobnosti, ruské ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že se diskuse zabývala otázkou „vytváření podmínek pro návrat uprchlíků“. Že chce Rusko vést při navracení Syřanů do svých domovů ústřední roli, dokazuje i vytvoření ústředí pro repatriaci uprchlíků v Moskvě, kterou má na povel ruské ministerstvo zahraničí, centrum je prý ale přístupné také zástupcům dalších zemí.

Podle analytiků jsou však plány Kremlu přehnaně optimistické. Mnoho syrských uprchlíků se totiž kvůli obavám z odplaty Bašára Asada odmítá do svých domovů vrátit, často ani nemají kam a Sýrii navíc stále nelze považovat za bezpečnou zemi, což dokazuje i teroristický útok z tohoto týdne na jihu země. K masakru, který usmrtil přes 240 lidí, se přihlásil Islámský stát.

O bezpečné Sýrii se dá hovořit jen stěží i podle Eliase Peraboa z lipské organizace „Adopt Revolution“, která je napojená na syrské opoziční hnutí. „Režim nechrání lidská práva a mnoho lidí je stále pronásledováno. Mnozí mizí ve vězeních a ti, co už jsou za mřížemi, nechtějí propustit,“ říká pro německý server Deutsche Welle s tím, že návrat je nebezpečný především pro odpůrce Asadova režimu.

Podle syrského lidskoprávního aktivisty Adnana al-Nashiho snaha Kremlu, aby se Syřané vrátili do vlasti, není nic víc než ruská propaganda. Moskva se prý snaží Spojené státy a Evropskou unii přesvědčit, že její účast v syrském konfliktu byla úspěšná.

Repatriace syrských uprchlíků, kvůli které už Moskva vyslala své pracovní skupiny do nejvíce zasažených zemí – Turecka, Jordánska a Libanonu, podle něj rozhodně bezpečná není. Důvodem je právě přítomnost diktátora Bašára Asada. „Jak má země znovu získat stabilitu, když posledních sedm let režim bojoval proti vlastnímu lidu a pokračuje v tom i nyní?“ ptá se al-Nashi.   

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1