Moskva se snaží vnutit Asada Západu. Lanaří k obnově Sýrie a organizuje návrat uprchlíků | info.cz

Články odjinud

Moskva se snaží vnutit Asada Západu. Lanaří k obnově Sýrie a organizuje návrat uprchlíků

Rusko bylo pro Bašára Asada v syrském konfliktu klíčovým spojencem, díky kterému se také syrský prezident udržel u moci. V posledních týdnech, kdy protirežimní rebelové přišli o klíčová území, se sedm let dlouhá, krvavá válka nachýlila ke svému konci. A práce Kremlu nekončí. Rusko se netají snahou státy Západu přesvědčit, aby pomohly s rekonstrukcí rozbombardované Sýrie, a pasuje se do role organizátora návratu syrských uprchlíků do vlasti. Podle odborníků to ale tak jednoduché nebude.

Válka v Sýrii utichá a zatímco dobrovolníci známí jako Bílé přilby, kteří tahali oběti bombardování z trosek domů, prchají ze země pryč, Bašár Asad s Vladimirem Putinem mohou slavit. Po celou dobu konfliktu řada západních států vyzývala k odchodu syrského diktátora, který proti vlastnímu obyvatelstvu neváhal použít ani chemické zbraně, teď by však podle Kremlu měl Západ pomoct Asadovi postavit jeho zničenou zemi na nohy.

Jak píše deník Financial Times, Rusko zahájilo velké úsilí přesvědčit západní země, aby se zapojily do humanitárních prací ve vládou kontrolovaných oblastech a přijaly „normální poválečné vztahy“ s Asadem, který už dnes kontroluje většinu země. Putin chce ruskou vojenskou intervenci v Sýrii ukončit, k tomu však potřebuje mezinárodní podporu.

„Pro Moskvu je důležité postupně přetahovat další země do iniciativ, které v podstatě znamenají spolupráci s Asadem,“ říká pro FT ruský expert na oblast Blízkého východu Nikolaj Kožanov z Evropské univerzity v Petrohradu. Západní země podle něj v minulosti ukázaly Asadovi tvrdý odpor, postoj jsou však podle něj především státy Evropy ochotné přehodnotit.

Lidé v Sýrii jsou totiž v nouzi a bez pomoci ze zahraničí se neobejdou. Ukazuje se proto, že volání Moskvy přináší první ovoce. První ze zemí, která se dohodla na pomoci v oblastech kontrolovaných syrskou vládou, byla Francie – prostřednictvím ruské armády byla francouzská zásilka léků a další pomoci dopravena do východní Ghúty, kterou Asadovy jednotky dobyly letos na jaře.

Tato humanitární pomoc je podle Kožanova pro Moskvu „odrazovým můstkem“ pro realizaci další poválečné rekonstrukce ze strany Západu. „Putin potřebuje Evropu, protože Rusko nechce platit,“ poukazuje petrohradský odborník.

Kromě zapojení do humanitárních prací a rekonstrukce zničené země se však Rusko snaží také přesvědčit Západ k pomoci při návratu šesti milionů syrských uprchlíků. První vlaštovkou ruského úsilí se stal dopis s podrobným návrhem návratu syrských uprchlíků, který Moskva zaslala po summitu Donalda Trumpa s Putinem do Washingtonu. O návrhu informoval ruský generálplukovník Michail Mizincev, podle kterého Spojené státy rovněž „zpracovávají ruské návrhy na financování obnovy syrské infrastruktury“.

Chemické útoky v Sýrii

Kromě USA však ruské úsilí míří také do zemí západní Evropy, které syrským uprchlíků poskytly útočiště během zuřícího konfliktu. O Sýrii se ostatně toto úterý hovořilo také během schůzky německé kancléřky Angely Merkelové s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem.

Ani jeden z účastníků o obsahu úterního jednání nechtěli sdělit jakékoliv podrobnosti, ruské ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že se diskuse zabývala otázkou „vytváření podmínek pro návrat uprchlíků“. Že chce Rusko vést při navracení Syřanů do svých domovů ústřední roli, dokazuje i vytvoření ústředí pro repatriaci uprchlíků v Moskvě, kterou má na povel ruské ministerstvo zahraničí, centrum je prý ale přístupné také zástupcům dalších zemí.

Podle analytiků jsou však plány Kremlu přehnaně optimistické. Mnoho syrských uprchlíků se totiž kvůli obavám z odplaty Bašára Asada odmítá do svých domovů vrátit, často ani nemají kam a Sýrii navíc stále nelze považovat za bezpečnou zemi, což dokazuje i teroristický útok z tohoto týdne na jihu země. K masakru, který usmrtil přes 240 lidí, se přihlásil Islámský stát.

O bezpečné Sýrii se dá hovořit jen stěží i podle Eliase Peraboa z lipské organizace „Adopt Revolution“, která je napojená na syrské opoziční hnutí. „Režim nechrání lidská práva a mnoho lidí je stále pronásledováno. Mnozí mizí ve vězeních a ti, co už jsou za mřížemi, nechtějí propustit,“ říká pro německý server Deutsche Welle s tím, že návrat je nebezpečný především pro odpůrce Asadova režimu.

Podle syrského lidskoprávního aktivisty Adnana al-Nashiho snaha Kremlu, aby se Syřané vrátili do vlasti, není nic víc než ruská propaganda. Moskva se prý snaží Spojené státy a Evropskou unii přesvědčit, že její účast v syrském konfliktu byla úspěšná.

Repatriace syrských uprchlíků, kvůli které už Moskva vyslala své pracovní skupiny do nejvíce zasažených zemí – Turecka, Jordánska a Libanonu, podle něj rozhodně bezpečná není. Důvodem je právě přítomnost diktátora Bašára Asada. „Jak má země znovu získat stabilitu, když posledních sedm let režim bojoval proti vlastnímu lidu a pokračuje v tom i nyní?“ ptá se al-Nashi.   

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud