Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moskva v OSN zablokovala vyšetřování syrského chemického útoku. Vztahy s USA zůstávají na nule

Moskva v OSN zablokovala vyšetřování syrského chemického útoku. Vztahy s USA zůstávají na nule

Napjatě očekávaná a ostře sledovaná schůzka šéfů diplomacie Ruska a USA v Moskvě posun nepřinesla. Nehledě na to, že se Rex Tillerson nečekaně setkal i s prezidentem Vladimirem Putinem. Obě strany se sice předhánějí v tom, která dá víc najevo ochotu spolupracovat a hledat k sobě cestu, zároveň ale přiznávají, že vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu. Důvodem je Sýrie a konkrétně nedávný chemický útok, který Washington připisuje Damašku. Na to Moskva odmítá přistoupit, což se potvrdilo krátce po jednání diplomatů v Radě bezpečnosti OSN, kde Rusko vetovalo návrh rezoluce mířící na Damašek.

„Lépe chápeme jeden druhého,“ řekl šéf ruské diplomacie, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení „skutečných záměrů“ nové americké vlády. Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. „To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět,“ zdůraznil.

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií, „za podmínky, že naším společným cílem bude boj proti terorismu“. Moskva tuto dohodu formálně pozastavila po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. „Neviděli jsme žádné důkazy,“ prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit. Brzdit toto vyšetřování by podle Lavrova znamenalo nezájem dopátrat se pravdy.

Varoval také na příkladu Iráku a Libye před experimenty v podobě snah svrhnout „totalitní diktátory“. „Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete,“ uvedl na novinářský dotaz. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu.

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Moskva podle Lavrova nesází na Asada, ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský“, až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

Došlo i na volby

„Neviděli jsme jediný fakt, ani náznak faktu,“ odmítl také Lavrov obvinění z ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. „Předložte konkrétní důkazy, pak budeme ochotni odpovědět,“ vyzval.

Ani obviňování ruských hackerů z ovlivňování voleb, ani obviňování Asada z nasazení chemických zbraní podle Lavrova neprovází předložení věcných důkazů, a tak je záhodno se řídit raději zdravým rozumem, než rozbouřenými emocemi.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744