Moskvo, pomoc! Na Rusko by se v případě hrozby obrátily 4 státy NATO, naznačuje průzkum | info.cz

Články odjinud

Moskvo, pomoc! Na Rusko by se v případě hrozby obrátily 4 státy NATO, naznačuje průzkum

Obyvatelé čtyř států Severoatlantické unie mají jasno, kdo by měl na jejich straně bojovat, pokud by čelili přímé hrozbě – Rusko. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Gallup, který mapuje současné rozvržení vojenských sil ve světě.

Většina zemí si jako svého partnera pro obranu vybrala Spojené státy. To naznačuje, že právě ty jsou mezi veřejností stále vnímané jako hlavní vojenská síla s globálním dosahem a velkým množstvím spojenců.

Čína si pak vybrala Rusko a Moskva zase Peking. Na Ukrajině a v Iráku se hlasy místních tříští přesně na půl – polovina obyvatel by se obrátila na Kreml, druhá na Washington. Bulharsko, Řecko, Slovinsko a Turecko pak, navzdory členství v NATO, stejně jako Čína na Rusko.

„Není překvapivé, že si Rusové a Číňané vybrali sebe navzájem, je to ale novinka,“ říká viceprezident společnosti WIN/Gallup International, která za průzkumem stojí, Kancho Stoychev. „Ukazuje nám to ale něco velmi důležitého – americká politika posledních 20 let přivedla Rusko do rukou Číny, což je zvláštní, protože Rusko fundamentálně patří do Evropy.“

Změna na vojenské šachovnici

Zajímavý je ale hlavně výsledek v evropských zemích, které jsou součástí NATO, a volily partnery mimo alianci. Bulharsko a Řecko vidí například největší bezpečnostní hrozbu v podobě Turecka, a to přesto, že Ankara by měla být vzhledem k členství v NATO spojencem. Po okupaci Severního Kypru v roce 1974 ale tyto státy Turecku nevěří, a tak by se jeho obyvatelé obrátili k Rusku.

Pokles v důvěrě USA je znát například i v Belgii. USA tam za vojenského partnera označilo 30 procent obyvatel, většina ale preferovala některého z evropských sousedů – 25 % Francii, 12 % Velkou Británii.

„Když učím, tak před sebou mám 18leté studenty a můžu říct, že časy, kdy tu byla solidarita vůči sovětské hrozbě, jsou pro ně dávnou historii,“ řekl na okraji bezpečnostní konference v Mnichově děkan fakulty ekonomie na švýcarské univerzitě St. Gallen John Davis. 

Průzkum se konal v 66 zemích na podzim loňského roku, účastnilo se ho na 1000 obyvatel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud