Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mračna nad Blízkým východem. Hizballáh si znovu troufá na Izrael, už se prý naučil i útočit

Mračna nad Blízkým východem. Hizballáh si znovu troufá na Izrael, už se prý naučil i útočit

Napětí na izraelsko-libanonské hranici houstne každým dnem. Na jedné straně stojí arabskými státy obklopený Izrael, na straně druhé, severní, na něj dotírá libanonský Hizballáh, teroristická organizace s historickými i současnými vazbami na šíitský Írán. Obě strany posilují svou vojenskou přítomnost okolo společné hranice, ale případný konflikt by nejspíš pro obě znamenal Pyrrhovo vítězství. O situaci informuje Newsweek.

Napětí houstne především u severních hranic židovského státu. Před několika málo měsíci tam Izraelci uspořádali sérii vojenských cvičení. Využili i fiktivní libanonské vesnice, aby se vojáci naučili lépe bojovat v domácím prostředí nepřítele. Šíitská islamistická skupina Hizballáh, jejíž hlavní cíl je zničení Izraele, odpověděla přesunem vojáků i vojenského materiálu na jižní hranici a její vůdce teď pohrozil Izraeli „invazí“, píše Newsweek.

Hizballáh nyní bojuje v Sýrii po boku vojáků tamního prezidenta Bašára Asada, ale i v Iráku. A někteří komentátoři usuzují, že otevření další fronty už si jeho bojovníci nemohou dovolit. „Pokud se Izrael nyní rozhodne pro válku a totální nasazení, Hizballáh nemá nejmenší šanci,“ říká Hilal Chašán, profesor politických věd bejrútské univerzity.

Jenže nic není tak prosté. Během druhé libanonské války v roce 2006, kdy se obě vojenské strany střetly naposledy, totiž Hizballáh Izraeli pořádně zatápěl. Jako vítězné se nakonec považovaly obě strany. A nyní Hizballáh tvrdí, že je mnohem silnější než byl před jedenácti lety. „Od doby, co jsme začali válčit v Sýrii, jsme mnohem silnější. Co byl Hizballáh předtím? Jen jsme se bránili. Nyní jsme se naučili, jak útočit. Máme zbraně, o kterých jsme nikdy nesnili, alespoň ne za takto nízké ceny,“ říkají Newsweeku pod rouškou anonymity dva velitelé organizace na předměstí Bejrútu.

„To, co viděl svět v roce 2006, byly jen tři procenta naší současné vojenské síly,“ dodává další bojovník Hizballáhu, který si nechá říkat Mustafa. Jeho řeči nejsou plané. Skupina, která je na seznamu teroristických organizací mnoha západních států, podle odhadů z loňského roku čítá 20 tisíc mužů ve zbrani a 25 tisíc rezervistů, což mužstvo srovnatelné s armádou středně velkého státu. Česká republika měla loni například přes 23 tisíc vojáků z povolání.

Izrael navíc věří, že Hizballáh vlastní na 120 tisíc raket, které by v případě ozbrojeného konfliktu zasypaly Izrael. A i když židovský stát – dle některých odborníků velmi optimisticky – tvrdí, že jeho protiraketové systémy jako Železná kopule jsou schopné zachytit až 90 procent střel, dopad 12 tisíc raket na hlavy jeho občanů by byl stále velmi devastující.

„Válka s Izraelem by změnila celý Blízký východ. Každý by bojoval. Ženy a děti by vzaly nože a šly do války,“ sní jeden z velitelů na okraji Bejrútu. „Izraelci nemají tušení, jak moc bychom je zasáhli, máme protiletecké zbraně, jejich letadla by se vůbec nedostala do vzduchu,“ dodává.

Jenže podceňovat válkami zocelené Izraelce, kteří desítky let bojují o holou existenci vlastního státu proti všem svým sousedům, by podle mnohých bylo velmi nemoudré. „Velmi dobře víme o všech snahách Hizballáhu. První věc, kterou Izrael bude v případě konfliktu dělat, je neutralizovat hrozbu raketových zásahů na minimum. To zajistíme mnoha opatřeními a vynalézavými způsoby, takže utrpíme jen nepatrné škody,“ tvrdí Jacques Neriah, bývalý vojenský zpravodajec Izraele.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1