Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mugabe jako strůjce chaosu a nestability. K rezignaci se nemá, vládní strana nešetří kritikou

Mugabe jako strůjce chaosu a nestability. K rezignaci se nemá, vládní strana nešetří kritikou

Zimbabwská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) označila prezidenta Roberta Mugabeho za původce politické nestability, neboť soustavně odvolává členy kabinetu.

Strana dnes také podle agentury Reuters uvedla, že hlava státu nerespektuje právní řád a je zodpovědná za bezprecedentní hospodářský úpadek v posledních 15 letech. Proto nyní strana jedná o prezidentově odvolání.

Strana Mugabemu stanovila lhůtu rezignace do dnešního poledne místního času (11:00 SEČ), kterou Mugabe nedodržel. Moc v zemi převzala minulý týden v noci na středu nenásilně armáda a hlavu státu drží od té doby v domácím vězení. Televize CNN uvedla, že prezident s rezignací souhlasí výměnou za imunitu pro sebe a svou ženu Grace.

Politickou krizi rozpoutalo odvolání prvního viceprezidenta Emmersona Mnangagwy. Parlament, který může proces odvolání prezidenta podle ústavy iniciovat, zasedá v úterý.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link