„Můj otec byl zavražděn.“ Údajný syn Kimova bratra promluvil. Skrývá se prý za pomoci Číny a USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Můj otec byl zavražděn.“ Údajný syn Kimova bratra promluvil. Skrývá se prý za pomoci Číny a USA

720p480p360p240p

Na internetu se objevila videonahrávka, na níž vystupuje muž, který se představil jako syn zavražděného bratra severokorejského diktátora. Údajný potomek Kim Čong-nama říká, že se společně se svou matkou a sestrou od otcovy smrti skrývá a že mu pomoc poskytly vlády čtyř zahraničních zemí. Kim Čong-nam, který léta žil se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau, byl zabit 13. února na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru. Z vraždy jsou obviňovány severokorejské tajné služby.

Videozáznam zveřejnila na serveru YouTube dosud neznámá skupina Cheollima Civil Defense, která se prý o příbuzné Kim Čong-nama po jeho vraždě postarala a urychleně je převezla na bezpečné místo. K ochraně rodiny přispěly vlády Nizozemska, Číny, USA a čtvrté nejmenované země, sdělila skupina v prohlášení vydaném společně s videem.

Nahrávku není možné nezávisle ověřit. Jihokorejská rozvědka ale podle agentury potvrdila, že muž na záznamu je Kim Han-sol.

„Otec byl před několika dny zavražděn... V současné době jsem se svou matkou a sestrou,“ říká mladík anglicky na čtyřicetivteřinové nahrávce, která je podle agentury AFP prvním vyjádřením některého z členů rodiny po vraždě. Kim Han-sol rovněž na prokázání své identity ukáže severokorejský diplomatický pas - stránka s údaji o jeho osobě je ale záměrně nečitelná.

Malajsie stále čeká na vzorky DNA někoho z příbuzných zavražděného, aby mohla oficiálně potvrdit identitu zavražděného. Malajsijské úřady také uvedly, že tělo vydají pouze příbuzným. Vydání těla požaduje Severní Korea.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.