Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Můj otec byl zavražděn.“ Údajný syn Kimova bratra promluvil. Skrývá se prý za pomoci Číny a USA

720p480p360p240p

Na internetu se objevila videonahrávka, na níž vystupuje muž, který se představil jako syn zavražděného bratra severokorejského diktátora. Údajný potomek Kim Čong-nama říká, že se společně se svou matkou a sestrou od otcovy smrti skrývá a že mu pomoc poskytly vlády čtyř zahraničních zemí. Kim Čong-nam, který léta žil se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau, byl zabit 13. února na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru. Z vraždy jsou obviňovány severokorejské tajné služby.

Videozáznam zveřejnila na serveru YouTube dosud neznámá skupina Cheollima Civil Defense, která se prý o příbuzné Kim Čong-nama po jeho vraždě postarala a urychleně je převezla na bezpečné místo. K ochraně rodiny přispěly vlády Nizozemska, Číny, USA a čtvrté nejmenované země, sdělila skupina v prohlášení vydaném společně s videem.

Nahrávku není možné nezávisle ověřit. Jihokorejská rozvědka ale podle agentury potvrdila, že muž na záznamu je Kim Han-sol.

„Otec byl před několika dny zavražděn... V současné době jsem se svou matkou a sestrou,“ říká mladík anglicky na čtyřicetivteřinové nahrávce, která je podle agentury AFP prvním vyjádřením některého z členů rodiny po vraždě. Kim Han-sol rovněž na prokázání své identity ukáže severokorejský diplomatický pas - stránka s údaji o jeho osobě je ale záměrně nečitelná.

Malajsie stále čeká na vzorky DNA někoho z příbuzných zavražděného, aby mohla oficiálně potvrdit identitu zavražděného. Malajsijské úřady také uvedly, že tělo vydají pouze příbuzným. Vydání těla požaduje Severní Korea.