Munice na deset dní a sovětské stíhačky. Střet s Pákistánem odhalil slabiny indické armády | info.cz

Články odjinud

Munice na deset dní a sovětské stíhačky. Střet s Pákistánem odhalil slabiny indické armády

Indické a pákistánské ozbrojené síly se minulý týden střetly v bojích, které někteří pozorovatelé označují za nejvážnější za poslední půlstoletí. Indie během nich rychle přišla o dvě letadla. Podle deníku The New York Times se jen názorně ukázaly problémy indické armády, která je zhruba dvakrát větší než ta pákistánská, v technice a výzbroji ale zaostává. 

Šéf indické armády Biin Rawat předminulý rok jako první indický představitel oficiálně přiznal, že pokud jde o konflikt s Pákistánem, Dillí spoléhá na doktrínu „Studeného startu“. Tedy, že zasáhne většinu pákistánských jednotek tak rychle, že vedení země nestihne zareagovat a sáhnout k jaderným zbraním. 

Doktrína přitom počítá s tím, že Indie využije nejmodernější techniky, vysoce mechanizovaných jednotek, moderních letadel a prostředků elektronické války. Nedávný letecký souboj s Pákistánem ale ukázal, že Indie na tom není tak dobře, aby na bojišti obstála.

Podle vládních odhadů má indická armáda munici jen na deset dní intenzivních bojů, přičemž 68 procent armádní techniky je klasifikováno jako „zastaralé“. Názorně to dokládají stroje MiG21 vyvinuté v Sovětském svazu v 50. letech minulého století, které Pákistán minulý týden sestřelil nad Kašmírem.

Indie utrácí ročně na armádu zhruba 45 miliard dolarů, ale jen 14 miliard jde na nákup techniky a vybavení. Většinu peněz spolknou výplaty pro 1,2 milionu vojáků a také penze pro ty, kteří jsou už v důchodu. Na jednoho aktivního vojáka připadá v průměru 1,7 vojenského důchodce.

Minulý rok musela indická armáda drasticky snížit objednávky některých druhů munice – například do tanků a děl – , protože se ukázalo, že peníze je třeba přesměrovat na nákup náhradních dílů a raket, kterých byl nedostatek. Vyšlo také najevo, že nejsou peníze ani na nákup vybavení pro vojáky a ti si tak podle indického listu The Economic Times museli kupovat barety či boty ze svého.

Pákistánská armáda je menší – má přes 500 tisíc příslušníku ve vojenské službě – ale část jednotek je vybavena modernější technikou než jejich indické protějšky. Pákistánská doktrína totiž počítá s tím, že v případném konfliktu musí Islámábád zastavit početnější indickou armádu lepším využitím techniky a údery taktickými jadernými zbraněmi. Zatímco Indie se hodně spoléhala na ruskou a sovětskou výzbroj, Pákistán v minulosti kupoval vojenské vybavení od Spojených států, které ho považovaly za svého klíčového spojence v oblasti. Mimo jiné letouny F-16, které měly být nasazeny v nedávném konfliktu s Indií.

Podle listu The New York Times se ale Spojené státy v budoucnu budou orientovat spíše na Indii, která se může stát vhodným spojencem Američanů proti sílící Číně. Mimo jiné i kvůli tomu, že Indie kontroluje námořní trasy, které jsou pro Peking životně důležité. Špatně vybavená indická armáda, jejíž zastarávání ještě vyniká ve srovnání s rychlou modernizací čínské armády, se tak stává problémem i pro Washington, tvrdí list.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud