Musíme rychle snížit daně. Vzpoura Francouzů nese plody, rýsují se nové vládní priority | info.cz

Články odjinud

Musíme rychle snížit daně. Vzpoura Francouzů nese plody, rýsují se nové vládní priority

Nové priority francouzské vlády? Občané si žádají snížení daní, více peněz pro venkov a větší účast při politickém rozhodování. Velká národní debata ale ukázala, že požadavky žlutých vest nejsou pro zbytek populace až tak důležité.

Musíme snížit daně. Takový je první závěr z Velké národní debaty, kterou uspořádal francouzský prezident Emmanuel Macron jako odpověď na protestní hnutí žlutých vest.

Vláda premiéra Édouarda Philippa zveřejnila v pondělí první výsledky veřejných diskuzí, které vyplynuly z analýzy příspěvků na internetu. S návrhy, jak změnit daňový systém, ušetřit na státních výdajích nebo jak financovat ekologický přechod, přišlo asi 1,5 milionu Francouzů.

„Naše země dosáhla jistého druhu nulové daňové tolerance… Debaty nám myslím naznačují, že musíme snížit daně, a snížit je rychle,“ prohlásil premiér Philippe, který zároveň připomněl, že jeho kabinet už snížil odvody na sociální pojištění, daň z nemovitosti i firemní daně. Premiér také upozornil na fakt, že nelze snižovat daně, aniž by vláda neškrtala ve veřejných výdajích.

Milionářská daň není prioritou

Zatímco opětovné zavedení milionářské daně (ISF), které je jedním z hlavních požadavků žlutých vest, se v návrzích v debatě příliš neobjevovalo, vláda je zřejmě ochotna vzdát se plánovaného zvyšování daní u pohonných hmot. „Francouzi už nechtějí, aby jim daně určovaly, co mají dělat,“ naznačil premiér ochotu ke kompromisům.

Jaké jsou tedy vládní plány? Podle deníku Le Monde se rýsují nové priority: snížit daňové zatížení jednotlivců snížením daní z nemovitostí, pohonných hmot, vody a energií a snížení DPH u produktů základní potřeby. Ministr pro rozpočet Gérald Darmanin ale na druhou stranu vyloučil, že by výše zmíněná DPH klesla na nulu, jak požadují žluté vesty. Takový krok by podle něj byl v rozporu s pravidly Evropské unie.

Na druhé straně bude potřeba rozpočtový výpadek nahradit – vláda toho chce dosáhnout bojem proti daňovým rájům, zdaněním nadnárodních společností a novou daní uvalenou na digitální giganty (tzv. GAFA, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple).

Venkov cítí izolaci a chybějící pozornost státu

Philippe také zmínil pocit izolace, lhostejnosti a chybějící pozornosti, který zažívají někteří občané, zvláště ti žijící na venkově. Vláda proto hodlá přehodnotit některé investice směrem k běžné denní dopravě, aby mohli lidé lépe dojíždět do práce.

S dopravou souvisí i další pravděpodobný vládní ústupek – konec snížení rychlosti mimo obce na 80 kilometrů v hodině, za nějž se Philippe osobně zasazoval. „Chtěl jsem zachránit životy a oni mě obvinili, že chci zaplnit státní kasu,“ postěžoval si premiér a dodal: „Musím se naučit vypořádat se s neporozuměním, nebo odmítnutím.“

V oblasti státních institucí a politického rozhodování volali Francouzi v debatě často po rozšíření referend, uznání prázdného volebního lístku a osekání privilegií současným i minulým zákonodárcům. Mnozí lidé požadují i snížení počtu poslanců, zrušení Senátu nebo zavedení čistě proporčního volebního systému.

I v některých z těchto bodů se zdá, že vláda a prezident jsou připraveni ke kompromisům: „Nemůžeme vládnout tak jako dřív,“ přiznal Philippe s tím, že Francouzi chtějí demokracii účinnější, přehlednější a co nejvíce přenesenou na občany.

Ekologické reformy ano, kde na ně ale vzít?

Bývalý starosta přístavu Le Havre ocenil, že Francouzi, oproti jiným národům, nejsou klimatoskeptičtí a že se chtějí zapojit do boje s klimatickými změnami. Jak ale ukazuje jejich odmítání zvyšování daně z benzinu a nafty, v některých případech si občané vzájemně odporují.

Prezident Macron zatím ustoupil žlutým vestám v několika málo bodech – rozhodl o odložení výše zmíněné daně na pohonné hmoty, osvobodil od zdanění vánoční prémie a přesčasové hodiny a zvýšil minimální mzdu. To vše se ale stalo už v prosinci. Od té doby sice protesty v ulicích pokračují (i když se stále menší intenzitou), ústupky už ale nepokračují.

Zda se to změní, se dozvíme až v polovině dubna, kdy se chystá Macron učinit z Velké národní debaty závěry.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud