Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Musíme spěchat, bratře.“ Policie zveřejnila nahrávku hovorů bruselských teroristů

„Musíme spěchat, bratře.“ Policie zveřejnila nahrávku hovorů bruselských teroristů

Belgická policie poodhalila prostřednictvím nově zveřejněné audionahrávky, jaké bylo smýšlení teroristů, kteří zatočili před rokem na letiště Zaventem a stanici metra Maelbeek v Bruselu. Vychází jasně najevo, že muže tlačil čas.

Jen den před útoky, které stály život pětatřicet nevinných lidí, telefonovali atentátníci někomu v Sýrii, kdo jejich kroky vedl. Ibrahim Bakraoui a Najim Laachraoui s neznámým diskutovali o datu a také o použití 100 kilogramů výbušnin. „Už to nemůžeme déle odkládat. Musíme pracovat co nejrychleji a rozhodli jsme se to provést, inšaláh, zítra 22. března,“ říká druhý jmenovaný.

Pouze pár dní před bruselskými atentáty byl v Bruselu zatčen útočník z Paříže Salah Abdeslam a razie a bezpečnostní kontroly v zemi posílily. Muži, kteří chystali útok, tak měli strach z odhalení. „Pracujeme ve spěchu. Přísahám, bratře, a Alláh je mi svědkem, měli jsme mnoho plánů. Měli jsme spoustu nápadů. Ale musíme pracovat teď nebo shnijeme ve vězení,“ prozradil v nahrávce Ibrahim Bakraoui.

Muži původně plánovali zaútočit na letišti na americká, ruská a izraelská letadla, místo toho se nakonec ve spěchu rozhodli pro střelbu do davu. „Rozhodli jsme se pro to kvůli maximálnímu možnému počtu obětí. Musíme infiltrovat do davu a spustit to všechno zároveň, inšaláh,“ popisoval situaci neznámému vůdci v Sýrii Laachraoui.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744