Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Musíte se začít snažit.“ OECD kritizuje evropské země, že nezvládají zaměstnávat migranty

„Musíte se začít snažit.“ OECD kritizuje evropské země, že nezvládají zaměstnávat migranty

Evropa se v posledních dvou letech potýkala s příchodem velkého počtu nových migrantů, nezvládá je ale integrovat a dostat na pracovní trh. Rozdíl mezi nezaměstnaností místních obyvatel a cizinců se tak na evropském kontinentu zvyšuje rychleji, než na kterémkoliv jiném kontinentu. Ukazuje to nová zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), podle které evropské země promrhávají příležitost posílit ekonomiku tím, že díky přestěhovalcům vyplní prázdná místa na pracovním trhu. 

„Každý druhý přistěhovalec je buď neaktivní, nezaměstnaný nebo překvalifikovaný. Takže si vedeme opravdu špatně,“ říká Spencer Wilson – mluvčí OECD, která sdružuje 35 demokratických a ekonomicky rozvinutých zemí světa. „Je to velice vážné, protože země mezi sebou soutěží, aby získali vysoce kvalifikované pracovníky, ale nevyužívají ty, které mají,“ dodává.

Mezi migranty je totiž víc než čtvrtina těch, kteří mají vysokoškolské vzdělání, ve 47 procentech případů však byli v loňském roce zaměstnáni na pracovních pozicích, kde plnili jen rutinní úkoly. Tento poměr se podle OECD navíc neustále zvyšuje, a státy tak nedokáží dostatečně využít migračního potenciálu.

Podle nově zveřejněné zprávy jsou navíc migranti ochotnější pracovat na pozicích, pro které jsou překvalifikovaní. V Itálii se pravděpodobnost, že bude migrant pracovat na místě, kde dosažené vzdělání ani nevyužije, pohybuje dokonce kolem 40 procent. V drtivé většině ostatních zemí se tato míra pohybuje kolem 10 procent a ve Spojených státech nedosahuje ani pěti procent.

720p 480p 360p 240p
Dětští uprchlíci

Podle Wilsona je však nejvyšší čas, aby migranti vstoupili na pracovní trh co nejrychleji, jinak nemají šanci si na sebe vydělat. „Lidé najdou málo kvalifikovaná pracovní místa poměrně snadno, například v zemědělství nebo stavebnictví, ale vstoupit do vysoce kvalifikované části pracovního trhu je velmi obtížné,“ říká Wilson. Vzdělání a zkušenosti, které migrant získal v domovské zemi, totiž v hostitelském státě bývají nedoceněné.

Dalšími faktory, kvůli kterým se nedaří vysoce kvalifikované přistěhovalce zaměstnávat, jsou nedostatečné jazykové schopnosti, legislativní překážky nebo diskriminace. „Imigranti musí do potenciálního zaměstnání posílat dvakrát tolik životopisů než rodilí obyvatelé,“ říká Wilson. „V mnoha případech to je to prostě předsudek – domněnka, že je úroveň dovedností nižší nebo že odvedená práce nebude uspokojivá,“ dodává mluvčí OECD s tím, že je určitá míra diskriminace na pracovním trhu vidět v každé zemi a nezáleží na tom, zda jde o zemi, která je běžencům otevřená.

OECD ve zprávě upozorňuje, že zatímco se průměrná míra nezaměstnanosti místních obyvatel v roce 2016 pohybovala kolem 14,1 procenta, u migrantů to bylo o šest procentních bodů víc. V roce 2008, kdy vypukla globální finanční krize, přitom rozdíl činil pouhá tři procenta.

Největší rozdíly v poměru zaměstnanosti místních obyvatel a přistěhovalců jsou ve Francii, Finsku, Rakousku, Švédsku, Norsku a Nizozemsku, kde si migranti nemohou najít práci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744