Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muslim, který odsuzuje terorismus. Kdo je černošský model z Lidlu?

Muslim, který odsuzuje terorismus. Kdo je černošský model z Lidlu?

Fotka černošského modela v reklamních letácích supermarketu Lidl se u řady českých konzumentů nesetkala s přílišným pochopením. Bouřlivá diskuze plná nenávistných a místy i rasistických komentářů se donesla i do Německa ke čtyřiadvacetiletému muslimskému mladíkovi, který na ní zareagoval na svém instagramovém účtu. „Miluji Česko,“ vzkazuje.

„Děkuju vám za vaši lásku. České pivo je lepší než to z Německa. Nepřestávejte se usmívat,“ připsal model ke statusu, kterým dal najevo, že na Českou republiku kvůli nenávistným komentářům nezanevřel.

Thank you for the love ❤️ #czechbeerisbetterthenfromgermany #keepsmiling

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Led 6, 2017 v 9:49 PST

Když ale poprvé slyšel o reakcích na svoji fotku v reklamních letácích Lidlu, byl v šoku. „Když se tolik Čechů bojí ‚vymizení bílé rasy‘, budou to tak vidět i někteří lidé z Německa a obyvatelé v jiných zemích. Toho se bojím,“ uvedl Alpha Dia v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine.

V rozhovoru také říká, že je to poprvé, co se během svého profesního života setkal s podobnou reakcí. V běžném životě se mu to ale už stalo. „Ve vlaku na mě lidé v posledních letech stále častěji házejí nepříjemné pohledy nebo musím poslouchat hloupé komentáře,“ posteskl si čtyřiadvacetiletý mladík z Hamburku, který do Německa přišel v roce 1992 ze Senegalu.

Jako model se živí zhruba dva roky. Pro kariéru ve světě modelingu si ho vyhlédl lovec talentů v prosinci 2014 v jednom baru, kde zrovna Dia pracoval. V současné době patří do stáje německé modelingové agentury Modelwerk, kterou reprezentoval na přehlídkových molech zvučných jmen módního světa, jako je Prada, Dolce & Gabbana či Roberto Cavalli.

V jednom z dřívějších rozhovorů prozradil, že se chce stát top modelem. Pokud by mu to nevyšlo, alternativou by pro něj byla kariéra v inženýrství. Zatím to vypadá, že se vydá spíše první cestou, probít se na přehlídková mola jako černošský model ale není úplně jednoduché.

Pro Frankfurter Allgemeine si postěžoval, že jako model žijící v Německu má více práce třeba v Paříži či Miláně než v zemi, ve které žije. „Myslím, že některé firmy se chtějí chránit před takovou lavinou nenávistných komentářů, proto raději vybírají jen bílé modely. Čím je člověk tmavší, tím těžší to má,“ myslí si Alpha Dia. V Senegalu si ale myslí opak. „Mají za to, že vydělávám tisíce euro a tak mě žádají o iPhony a jiné luxusní předměty,“ odhalil model před dvěma roky.

Barva pleti není to jediné, kvůli čemu mu hrozí nadávky. V souvislosti s přílivem uprchlíků z muslimských zemí do Evropy a teroristickými útoky páchanými islámskými radikály, může být mnohým trnem v oku i jeho víra. Alpha Dia je totiž muslim.

Sám přitom teror vedle diskriminace, válek a hladu nesnáší. Po posledním teroristickém útoku v Berlíně, při kterém tuniský radikál Anis Amri najel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu a zabil dvanáct lidí, včetně Češky Nadi Čižmár, na svém instagramovém účtu vyvěsil fotku, na níž se zdviženými prsty do vé hlásí k míru. „Moje jméno je Alpha Dia, jsem muslim a nenávidím teror,“ připsal k tomu.

My name is alpha dia, I m muslim and i hate #terror. #loveandpeace #berlin

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Pro 20, 2016 v 1:46 PST

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1