Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muslimové dávají od útočníků z Londýna ruce pryč. Teroristy po smrti čeká drsný trest

Muslimové dávají od útočníků z Londýna ruce pryč. Teroristy po smrti čeká drsný trest

Mysleli si, že poté, co zemřou jako mučedníci své zvrácené ideologie, jim již nic nehrozí a v ráji na ně čekají desítky pannen. Jenže to se tři útočníci z Londýna, kteří minulý týden povraždili sedm lidí a desítky dalších zranili, pořádně spletli. Islámští náboženští vůdci jim totiž nyní odpírají pohřbít je podle tradičních islámských norem, které jsou běžně vyhrazené pro každého Muslima. A ukazuje se, že mezi běžnými Muslimy nebyli vítaní ani během života. 

Tradiční muslimská pohřební modlitba je obecně vyhrazena každému muslimovi, bez ohledu na jeho činy. Jenže v tomto případě evidentně pohár imámů přetekl.  

„Ve světle etických principů, které jsou pro islám naprosto zásadní, nevykonáme pro tyto tři muže tradiční pohřební modlitby. Zároveň vyzýváme ostatní imámy a duchovní vůdce, aby jim toto privilegium rovněž odepřeli,“ vyzývá skupina 130 britských imámů a duchovních vůdců ve společném prohlášení, které koluje na sociálních sítích.

Jeden z teroristů, Khuram Shazad Butt, přitom neměl u Muslimů otevřené dveře ani za života. Poté, co se mezi nimi roznesly jeho extremistické postoje, z několika mešit byl odejit, další mu pak důrazně naznačily, že u nich není vítán.

„Jejich činy jsou naprosto v rozporu se vznešeným učením islámu,“ tvrdí duchovní vůdci.

Právě na tom, že lidé budou zaměňovat islám a islamismus staví extremisté své naděje. Doufají, že se jim tak podaří štvát světové společenství proti muslimům, což jim pak výrazně ulehčí nábor nových bojovníků.

Při teroristickém útoku v centru Londýna minulou sobotu zemřelo sedm lidí, téměř padesát dalších bylo zraněno. Útočníci nejdříve na londýnském mostě najížděli dodávkou do chodců na chodníku, poté se vyřítili ven s noži směrem na Borough Market a bodali do kolemjdoucích. Policie útočníky po několika minutách na místě zastřelila. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1