Muslimské země dohánějí Západ v rozvodech. Malajsie chce bránit rozpadům manželství speciálním testem | info.cz

Články odjinud

Muslimské země dohánějí Západ v rozvodech. Malajsie chce bránit rozpadům manželství speciálním testem

Muslimské země dohánějí Západ v rozvodech. Malajsie chce bránit rozpadům manželství speciálním testem
 

Převážně muslimská Malajsie se snaží bojovat s tím, že prvních pět let nepřežije celých třicet procent v zemi uzavřených partnerství. Přisla s netradičním řešením. Chystá pro nastávající novomanžele, ale vlastně i zájemce o sňatek speciální test, který by měl do budoucna zabránit jejich rozvodu.

„Snažíme se vytvořit dotazník v takové podobě, která by mladé mohla bavit. Podobné testy ostatně mnozí z nich podstupují už teď, i když třeba jen pro zábavu. A někdy za průzkumy, které mají odhalit nedostatky budoucích vztahů, navíc platí. To my je samozřejmě nabídneme zadarmo,“ citoval poslankyni a náměstkyni tamní ministryně pro rodinnou politiku Hannah Yeohovou malajsijský list The Star.

„Průzkumy, které máme k dispozici, totiž ukazují, že se lidé mladších generací hrnou do manželství, aniž dobře znají nejen svého partnera, ale vlastně i sebe samotného,“ konstatuje čtyřicetiletá politička, podle které jsou v Malajsii nejohroženější skupinou partneři ve věku mezi 30 a 34 lety. „V křesťanské komunitě je běžnou praxí, že lidé podstupují podobné testy. Věřím, že tomu tak je i mezi muslimy. Jde přece jen o to, aby se partneři lépe poznali. Nechápu, proč proti tomu někdo vystupuje?“ cituje server Says.com jednu z křesťanských diskutujících.

Test je připravován v online formě a klade si nelehký úkol – zjistit, zda spolu sezdaní, (respektive kandidáti) manželství vydrží. Vychází ze studií, které ukazují, že nejčastějším důvodem rozvodu je v Malajsii ztráta vzájemného porozumění. Ženy jej jako příčinu rozchodu uvádějí ve třetině případů, muži dokonce v celé polovině. Alespoň to píše web Business Insider, podle kterého malajským mužům velmi vadí také rodinné rady nově získaných příbuzných, tedy zřejmě i zlopověstných tchýní. Občanky asijské konstituční monarchie pak jako další nejčastější motivy k odchodu ze svazku uvádějí univerzální stížnosti – neodpovědnost, respektive nevěru partnera.

Co se vztahu náboženství a rozvodovosti týče, stále platí, že muslimské země jako celek patří – třeba oproti těm křesťanským – ke kulturním okruhům se spíše nižší mírou rozvodovosti. (Ta je definována jako počet rozvodů v kalendářním roce přepočítaný na tisíc obyvatel). I v tomto ohledu se ovšem islámská společnost proměňuje a dohání tu západní: zatímco třeba Evropská unie jako celek vykazovala v roce 2015 úroveň 1,9 a Česká republika samotná o rok později dosáhla indexu ve výši 2,4, Jordánsko zaznamenalo v roce 2010 úroveň 2,6. Podle webu StepFEED je právě tato blízkovýchodní arabská země co se rozchodu manželů týče na špici islámského světa, přičemž další v pořadí jsou Kuvajt (2,2) a Egypt (1,9). Významně nižší čísla ovšem vykazují konzervativní státy Zálivu, tedy Katar (0,8) a Bahrajn (0,7). Malajští statistici uvádějí index ve výši 1,6. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud