Muslimští extremisté ho zbili do bezvědomí. Teď fandí gay a bývalý volič Zelených německé krajní pravici | info.cz

Články odjinud

Muslimští extremisté ho zbili do bezvědomí. Teď fandí gay a bývalý volič Zelených německé krajní pravici

Dvaapadesátiletý homosexuál Karsten P. z německého města Brémy býval voličem strany Zelených, v nadcházejících říjnových volbách však poprvé hodí svůj hlasovací lístek krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD), která vystupuje proti imigraci muslimů. Trnem v oku jí však je i sezdávání homosexuálních párů. K překvapivému obratu Karstena přiměl hrůzný zážitek, kdy ho s přítelem brutálně zbili dva muslimští radikálové. Spravedlnosti úřadů se ale nedočkal, obrátil se proto k AfD a věří, že jemu i celému Německu pomůže. Jeho příběh přinesla televize CNN.

„Šel jsem ven a viděl jsem, jak někdo kope mého přítele do hlavy. Snažil jsem se ho zastavit a v tom okamžiku jsem dostal úder do hlavy,“ vzpomíná na útok 52letý taxikář Karsten P. „Ztratil jsem vědomí, a když jsem se zvednul, myslel jsem si, že je můj přítel mrtvý. Celý byl zakrytý krví a vůbec se nehýbal,“ říká a ukazuje malé kovové šroubky, které mu lékaři po útoku před místním obchodem voperovali do tváře. Jen díky nim mu drží obličej pohromadě.

Brutální napadení s ním otřáslo natolik, že se začal vyhýbat veřejným místům a vždy u sebe nosí pepřový sprej. Kvůli vysokým nákladům spojených s operacemi se s přítelem Svenem museli také přestěhovat. Útok mu však změnil život i po politické stránce – z podporovatele strany Zelených se z něj stal volič AfD.

Policie totiž oba útočníky identifikovala jako dva známé muslimské extremisty, nikdy však kvůli činu nebyli zatčeni a nakonec utekli do Sýrie. Když se domáhal spravedlnosti u místních úřadů a ani tady se žádné odpovědi nedočkal, rozhodl se hledat podporu u islamofobní Alternativy pro Německo.  

„Nemám rád všechno, co říkají. Pro homosexuální lidi to je ale příliš nebezpečné, aby zde žili otevřeně, když jsme byli takhle napadeni. Potřebujeme stranu, která o tom bude otevřeně mluvit,“ vysvětluje své rozhodnutí přejít ze spíše levicové strany ke krajní pravici.

Čtyři roky stará strana AfD, která razantně vystupuje proti imigraci, má dnes své zastoupení ve 13 z celkových 16 parlamentů německých spolkových zemí. Koncem září bude mít partaj, která navrhla například zákaz minaretů, vůbec poprvé šanci zabojovat o hlasy voličů do celostátního Bundestagu. V předvolebních průzkumech získává kolem devíti procent hlasů, a mohla by tak skončit na třetím nebo čtvrtém místě.

Pro homosexuály je AfD asi nejméně pravděpodobná volba. Strana například pohrozila, že u soudu napadne nedávné rozhodnutí vlády legalizovat manželství stejného pohlaví a manifest AfD také prosazuje „tradiční rodinu jako hlavní princip“. Tvář strany však zmírňuje kandidátka za AfD Alice Weidelová – ekonomka, která se netají vztahem s ženou, s níž vychovává i děti.

Karsten a Sven však nejsou jediní němečtí homosexuálové, kteří Alternativu pro Německo podporují. Jak ukázal průzkum pro měsíčník určeným gayům „MEN“, stejné preference mělo 17 procent respondentů – víc, než je národní průměr.

Stranu zpočátku podporoval i homosexuál Mirko Welsch, kterého k AfD přilákal odpor k společně evropské měně, vyhrocená protiimigrační rétorika ho ale znechutila a ze strany v březnu odešel. „Uvidíte, že mnohem víc voličů AfD z LGBT komunity v budoucnu stranu volit nebude,“ říká a dodává, že se z jeho bývalé strany stala fraška.

Karsten a Sven však u AfD našli přesně to, co hledali. Svůj příběh popsali zástupcům strany v emailu, kde je žádali o pomoc. Odpověď jim přišla za tři hodiny. AfD je pak seznámila i s právníkem, který jim má pomoci zažalovat místního prokurátora, který s případem nic nedělal. „Nemá to nic společného s tím, že bych byl nacista nebo bych byl úplně pravicový. Nejsem proti všem muslimům, ale jsem proti zločincům,“ vysvětluje Karsten. „Tohle byl jediný způsob, jak získat pomoc. Protože ostatní strany se o to nestaraly.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud