Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž, který předpovídá americké prezidenty. Nate Silver a jeho FiveThirtyEight

Muž, který předpovídá americké prezidenty. Nate Silver a jeho FiveThirtyEight
 

Šance 72 procent pro Hillary Clintonovou, 28 pro Donalda Trumpa. Takový je odhad nejuznávanějšího analytického serveru ve Spojených státech. FiveThirtyEight dokázal až překvapivě přesně předpovědět poslední dva americké prezidenty. Z jeho zakladatele Nata Silvera se díky tomu stala celebrita.

FiveThirtyEight je ve svém oboru jedničkou. Sbírá jednotlivé průzkumy, průměruje je, a dál s nimi pracuje. Od ostatních serverů s podobným zaměřením se odlišuje hlavně tím, že do nich promítá i ekonomická a demografická data jednotlivých států. Bere navíc v potaz, jak byly průzkumy různých firem úspěšné v minulosti. Na základě toho jim dává váhu a data podle toho upravuje.

Základní prinicipy FiveThirtyEight

  • Pravděpodobnost. Server předpovídá konečné výsledky na základě přesnosti volebních průzkumů od roku 1972. Někdy tak dává jednomu z kandidátů šanci na výhru 30 procent, přestože ve většině dotazování ztrácí za svým rivalem. Tyto odhad reflektují historické nepřesnosti průzkumů ostatních společností.
  • Státní průzkumy vs. národní průzkumy. FiveThirtyEight dává ve všech predikcích větší důraz na odhady v jednotlivých státech. Dokáže tak lépe spočítat, kolik volitelů dá po uzavření volebních místnosti hlas republikánskému kandidátovi a kolik demokratickému. Národním analýzám se věnuje spíše okrajově.
  • Provázanost chyb. Model Nata Silvera počítá s tím, že chyba v průzkumu v jednom státu, má dopad na odhady v jiném. S novými regionálními daty tak průběžně upravuje předpovědi napříč zemí.
  • Nejdřív buď konzervativní, potom agresivní. Velké výkyvy v letním období vnímá FiveThirtyEight jako šum, reaguje na ně proto opatrně. S blížícím se koncem kampaně promítá zvraty mnohem rychleji a výrazněji.

Kritika za upravování průzkumů

Právě za upravování průzkumů ale ostatní společnosti FiveThirtyEight kritizují. Do přestřelky na sociálních sítích se s Natem Silverem naposledy dostal politický reportér Huffington Post Ryan Grim. Silverovy analytiky obvinil z manipulace dat a šíření paniky. V tu chvíli totiž server zvýšil šance Donalda Trumpa. Silver jeho článek označil za nezodpovědný.

Nate Silver
Americký ekonom a spisovatel, který předpovídá a analyzuje výsledky baseballu a voleb. Blog FiveThirtyEight založil v roce 2008. V tom samém roce díky jedinečnému modelu předpověděl vítězství Baracka Obamy. Blog později částečně přejal deník The New York Times. Teď funguje pod záštitou společnosti ESPN, Silver je stále jeho šéfredaktor.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1