Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž, který v Londýně najel do muslimů? Otec čtyř dětí, který žil ve stanu a padl na dno

Muž, který v Londýně najel do muslimů? Otec čtyř dětí, který žil ve stanu a padl na dno

Den potom, co Velkou Británií otřásl další teroristický útok, vycházejí na veřejnost nové podrobnosti. Potvrzuje se, že 47letý Darren Osborne, který dodávkou najel do davu muslimů, měl řadu osobních problémů. Otec čtyř dětí podle britských médií zažil sérii nezdarů. V posledních týdnech se mu rozpadl vztah, byl nezaměstnaný a údajně přežíval ve stanu. Těžká životní situace vyústila ve výbuch zloby namířený proti muslimské komunitě.

Osborne pracoval jako mechanik, o zaměstnání ale přišel. To spolu s dalšími osobními problémy vyústilo v tragédii. Muž podle bulvárního Daily Mirror přežíval ve stanu a o víkendu se dostal do konfliktu s 12letým muslimským chlapcem, kterého urážel.

O několik hodin později sedl do dodávky a vyrazil na 250 kilometrů dlouhou jízdu do Londýna. Tam auto namířil do davu lidí poblíž dvou mešit. Zda jednal náhodně, nebo podle nějakého klíče místo a útok přesně plánoval, není zřejmé.

Útočníkova rodina je v šoku. Obětem útoku i jejich rodinám vyjádřila soustrast, uvedla britská stanice BBC. Matka uvedla, že její syn byl „rozrušený“ a údajně bral nějaké prášky, popsala ho jako komplikovanou osobnost. „Jsme strašně šokovaní, je to neuvěřitelné, stále jsme to pořádně nedokázali vstřebat,“ uvedli v prohlášení matka, sestra a neteř Darrena Osbornea.

Podle prohlášení pachatelovy rodiny Osborne „není rasista“ a nikdy nevyjadřoval xenofobní názory. „Je to bláznovství. Je to čisté bláznovství,“ uvedli členové rodiny.

Osborne krátce po nedělní půlnoci najel do skupiny muslimů, kteří po modlitbě během postního měsíce ramadánu vycházeli z komunitního centra. Část z nich právě poskytovala první pomoc muži, který se krátce před tím zhroutil, když do nich narazila dodávka. Muž později zemřel, policie ale stále neví, zda jeho úmrtí souvisí s teroristickým činem.

Dodávkou útočník zranil jedenáct lidí, devět z nich bylo převezeno do nemocnice. Šéfka londýnské policie Cressida Dicková v pondělí uvedla, že útok "zcela zjevně" mířil na muslimy. Muže na místě zadrželi přítomní muslimové a následně jej předali policii.