Články odjinud

Muž, který zachránil 1000 znásilněných jezídek pro INFO.CZ: Sílu pomáhat čerpám z jejich utrpení

Muž, který zachránil 1000 znásilněných jezídek pro INFO.CZ: Sílu pomáhat čerpám z jejich utrpení

Měl noční můry a nemohl dlouhou dobu spát. Příběhy jezídských žen, které drželi v zajetí bojovníci takzvaného Islámského státu a používali je jako sexuální otrokyně, ho strašily dlouhé měsíce. Rozhodl se ale vytrvat a nepřestat jim pomáhat. Iráčanovi Mirzovi Dinnayimu, který je považován za obhájce irácké komunity jezídů, se povedlo převézt do Německa a zachránit více než 1 000 jezídských žen a dětí. Mezi nimi i Lamíju Adži Bašárovou, která si letos za obhajobu lidských práv a základních svobod odnesla Sacharovovu cenu. „Viděl jsem desetileté děti, které se dostaly do zajetí IS, který jim zcela vymyl mozek. Když se jim ale naskytla příležitost, jak utéct, tak neváhaly a udělaly to. Nemohl jsem to vzdát,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Dinnayi. Jak se s příběhy, které slyšel, vyrovnával? Jak se vede ženám, které zachránil? A co dalšího plánuje?

Zachránil jste více než 1000 jezídských žen, kterým se podařilo utéct z rukou bojovníků IS. V zajetí si prožily muka – byly prodávány a sexuálně otročeny. Vzpomínáte si na okamžik, kdy jste věděl, že nemůžete stát s rukama u pasu a musíte něco udělat?

V létě 2014 Islámský stát zaútočil na oblasti, kde žijí jezídi, a jejich vesnice zcela srovnal se zemí. Většině lidí se podařilo utéct a skrýt se v horách, které ale byly v obležení bojovníků IS. Jezídi tam zůstali a nemohli dělat vůbec nic. V tu dobu jsme odstartovali první humanitární pomoc, kterou jsme vozili iráckou helikoptérou do hor. Spolupracoval jsem s nimi jako dobrovolník. Vozili jsme jim tam jídlo a pití. V nutných případech jsme odtamtud odváželi i lidi.

Pamatuji se ale naprosto jasně na jeden okamžik, který byl pro mne rozhodující. Bylo to 12. srpna, kdy naše helikoptéra narazila do skály. Byl jsem zraněn a odvezli mne do nemocnice. Měl jsem štěstí, protože ze 100 možných variant, kdy helikoptéra spadla, by 99 z nich bylo pro nás, co jsme byli na palubě, smrtících. V takový moment jsem si řekl, že můj život byl možná zachráněn pro to, abych pomáhal druhým a dělal dobré věci.

Kdo jsou jezídi?
Jezídů je na 400 tisíc, některé zdroje uvádějí až dvojnásobek. OSN odhaduje, že stoupenci IS při zabírání severního Iráku povraždili na 5 000 jezídských mužů. V náboženství jezídů se mísí řada vlivů – od islámu, přes křesťanství až po zoroastrismus (starobylé náboženství, které se šířilo z Persie). Džihádisté je označují za uctívače ďábla.

Co jste udělal?

Po léčbě, která probíhala v Německu, kde už několik let žiju, jsem se ještě na invalidním vozíku vrátil do Iráku a setkal jsem se s první skupinou dívek. Vzpomínám si naprosto přesně, byly to dvě dívky, kterým se povedlo utéct ze zajetí IS. Vyslechl jsem si jejich příběhy o tom, jak je IS zotročil, udělal z nich sexuální hračky a vůbec jak příšerně s nimi zacházel. Strašně se mne to dotklo a ještě pevněji jsem se rozhodl, že těmto ženám a také dětem, které mezi nimi byly, pomůžu. Začal jsem to cítit jako svou povinnost.

Jak to probíhalo?

Rozjeli jsme humanitární program ve spolupráci s německou spolkovou zemí Bádensko-Württembersko. To bylo moc důležité. Rozhodli se přijmout asi tisícovku jezídských žen. Byl jsem moc šťastný, protože tu bylo mnoho politiků, kteří s tím nesouhlasili a nechtěli, abychom program rozjížděli. Šlo hlavně o irácké politiky, kteří by byli raději, kdyby Německo poslalo peníze do Iráku a neodváželo lidi mimo jeho hranice. Musel jsem je hodně přesvědčovat.

Co jste jim říkal?

Že není možné, aby tyto ženy a děti zůstávaly v Iráku. Není tam pro ně vhodná infrastruktura, například psychoterapie nebo traumaterapie, kterou téměř všechny potřebovaly. Na jednoho iráckého psychologa připadá 2 500 lidí, to nejde. To byl také důvod, proč přímo na místě fungoval náš psycholog.

Jaká byla kritéria pro zařazení do projektu?

Muselo se jednat o ženy, které byly oběťmi IS a z otroctví utekly. Do programu se také dostaly děti, jejichž rodiče IS zavraždil a ony zůstaly samy. Dalším kritériem bylo, že tito lidé utrpěli psychické trauma. Jak už jsem říkal, na místě působil německo-irácký psycholog profesor Jan Ilhan Kizilhan. Jeho úkolem bylo ženám poskytnout první psychologickou pomoc a podílet se na rozhodnutí, zda budou zařazeny do programu.

Kde toto probíhalo? V nemocnici, nebo ještě v terénu?

Ne ne, to v žádném případě. Ženy a děti žily ve stanech v provizorních táborech. Chodili jsme tam za nimi.

Víte přesně, kolik žen a dětí se vám podařilo zachránit a přesunout do Německa?

Během dvou let, co program běžel, jsme převezli asi 1 100 žen a dětí.

Program už tedy nyní nefunguje?

Oficiálně skončil loni, ale pořád máme v Iráku kancelář a jsme v kontaktu s ženami, které tam žijí v táborech.

To byl způsob, jak jste našli Lamíju Adži Bašárovou, která si prošla podobným utrpením jako další tisícovka lidí? Připomeňme, že Lamíja je nyní aktivní v boji za záchranu a práva jezídských žen a za své snahy získala od Evropského parlamentu Sacharovovu cenu...

Nikoliv. S Lamíjou jsme se setkali, už když tento projekt ve spolupráci s našimi německými partnery skončil. Lamíja byla zařazena do mého dalšího projektu, který má pomáhat iráckým dětem a obětem teroru. Tento projekt funguje s pomocí soukromých sponzorů už deset let a jeho prostřednictvím dopravujeme děti do Německa.

Jak jste se o Lamíje dozvěděl?

Když utekla z otroctví IS, kde byla opakovaně znásilňovaná, a podařilo se jí dostat do nemocnice. Ztratila jedno oko a na druhé téměř oslepla. Šel jsem za ní do nemocnice a řekl jsem jí, že ji odvezu do Německa a s pomocí naší organizace jí zařídíme léčbu. Přišla o oba rodiče, ale bylo štěstí, že její dvě sestry byly už v Německu. Lamíja už v Iráku neměla nikoho, takže s odjezdem souhlasila. Zařídili jsme jí vízum a přijela sem. Podstoupila léčbu laserem, která jí zachránila aspoň jedno oko, druhé už je bohužel nenávratně pryč. Stále podstupuje léčbu tváře, kterou jí popálil granát, na nějž při útěku ze zajetí na osvobozené území spolu s dalšími ženami šláply. Obě její společnice, které byly s ní, zemřely, Lamíja byla zraněná, ale vyvázla.

Jste spolu stále v kontaktu?

Ano, slíbil jsem jí, že jí pomůžu. Lamíja se stala hlasem těch, co mluvit nemohou, tedy jezídských žen, které byly mučeny bojovníky IS. Byla několikrát v Evropském parlamentu, kde za tyto ženy hovořila.

Lamíja je v tento moment poměrně známou osobou. Umím si ale představit, že znáte plno podobných příběhů, jaké zažila ona, ale v médiích se o nich nepíše.

Ano, těch příběhů jsou nekonečné řady. Osobně jsem mluvil s více než 1 300 lidmi. Sám jsem z toho potom měl obrovské trauma. Každý den jsem slýchal příběhy žen a dětí, které si prošly podobným peklem jako Lamíja. Jedno období jsem nemohl spát, protože jsem se s tím nedokázal vyrovnat. Byly to příšerné příběhy žen, které byly patnáctkrát prodány jiným mužům. Mluvil jsem se ženami, které bojovníci IS pravidelně znásilňovali po dobu několika měsíců. Jedna z nich měla devítiletou dceru, která se na vše musela dívat a pak byla také několikrát znásilněna. Takových příběhů jsou stovky. Lamíjin příběh je ale reprezentuje, ona mluví za všechny tyto ženy a děti, které trpěly v otroctví IS.

Jak jste se s tím zvládl vypořádat? To vyžadovalo obrovskou sílu.

Musíte být silný, nic jiného vám nezbyde. Sám jsem dospěl do momentu, kdy už jsem ve své práci nemohl pokračovat. Chtěl jsem se vrátit zpátky do Německa ke své rodině a už odtamtud nikdy neodejít. Nakonec jsem to ale neudělal a zůstal jsem. A jsem za to rozhodnutí rád. Jsem odhodlaný vydržet až do konce a pomáhat. Je to má zodpovědnost.

Kde nacházíte sílu pro to, abyste vydržel?

Myslím si, že ji čerpám z toho všeho utrpení, které jsem viděl. Viděl jsem desetileté děti, které se dostaly do zajetí IS, který jim zcela vymyl mozek. Když se jim však naskytla příležitost, jak utéct, tak neváhali a udělali to. Sám sebe jsem se ptal, pokud v sobě najde sílu dokázat něco takového tak malé dítě, které ztratilo rodinu, vidělo zabíjení a utrpení, proč bych neměl já? Ještě více mne to posílilo a utvrdilo v mém odhodlání, že musím vydržet.

Jaký je další osud žen, které jste přivezli z Iráku do Německa?

Pro 1 100 žen, které se účastnily projektu ve spolupráci s Bádensko-Würtenberskem, bylo vše připraveno od samého začátku. Rozdělili jsme je celkem do 22 oblastí, kde jsme jim našli bydlení. Starají se tam o ně sociální pracovníci, psychologové a doktoři. Mají kompletní zdravotní pojištění. Sice nemají oficiální status uprchlíka, ale zachází se tak s nimi. Jsou tam dva roky a pak se mohou rozhodnout, zda požádají o azyl a zůstanou, nebo se vrátí. Děti chodí do školy a snaží se co nejvíc integrovat.

Chtějí tyto ženy zůstat i nadále v Evropě?

Devadesát procent z nich by rádo zůstalo.

A ten zbytek?

Opravdu jen hrstka lidí by chtěla zpátky. Mezi ženami je hodně starších osob, které ztratily všechny členy své rodiny. Těm se vracet nechce. A pro mladé lidi nejsou v Iráku žádné perspektivy. Jezídi, kteří zůstali v Iráku, stále žijí ve stanech a jsou tzv. vnitřně vysídlenými osobami. Situace v regionu jim neumožňuje návrat, i kdyby si to sebevíc přáli.

 

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818