Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž si nechal zmrazit sperma a změnil si pohlaví. Soud teď rozhodl, zda je matkou, nebo otcem

Muž si nechal zmrazit sperma a změnil si pohlaví. Soud teď rozhodl, zda je matkou, nebo otcem
 

Transsexuálka, která ještě před změnou pohlaví nechala zmrazit své sperma, které bylo později použito k početí dítěte, nemůže být z právního hlediska považována za druhou matku, ale jen za otce. Rozhodl o tom civilní senát německého nejvyššího soudu.

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe informoval o svém rozsudku z 29. prosince až dnes. Verdiktem potvrdil rozhodnutí berlínského soudu nižší instance.

Životní partnerka transsexuálky dítě porodila v červnu 2015. Matriční úřad ji zaregistroval jako matku. Přání transsexuálky, aby byla také zapsána jako matka, bylo naopak odmítnuto.

Spolkový soud nyní postup matričního úřadu potvrdil. Právně může být podle něj matkou pouze žena, která dítě porodila. Zákon o transsexuálech podle soudu stanoví, že příslušným dětem je i přes právní změnu pohlaví jednoho z rodičů právně vždy přidělena jedna matka a jeden otec. To je také v souladu s ústavou, tvrdí soud.

Loni v září spolkový soud rozhodl v obdobném případě rovněž v neprospěch transsexuální osoby. Tehdy chtěl naopak transsexuální muž být uznán za otce dítěte, které porodil ještě jako žena.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde >>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1