Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž zažil na policii peklo a záhadně zemřel při výslechu. Kauza teď otřásá vládou

Muž zažil na policii peklo a záhadně zemřel při výslechu. Kauza teď otřásá vládou

Další spory mezi polskou vládou a opozicí vyvolala aféra, kterou v těchto dnech řeší polská policie. Šéf policejního sboru ve Vratislavi byl odvolán poté, co se na veřejnost dostal případ mladého muže, který zemřel násilnou smrtí v době výslechu. Opoziční politici požadují zřízení zvláštní parlamentní vyšetřovací komise a volají po odstoupení ministra vnitra. Podle ministra šlo pouze o selhání vratislavských policistů.

Televize TVN přinesla minulý týden reportáž o smrti pětadvacetiletého Igora Stachowského. Mladíka zadrželi přesně před rokem policisté v centru Vratislavi, protože byl podle reportérů podobný jistému hledanému člověku.

Stachowski byl podle všeho pod vlivem nespecifikované návykové látky a zadržení se bránil, policisté proto použili elektrický paralyzér. V reportáži je mimo jiné vidět, jak bezmocný spoutaný mladík leží na zemi na toaletě policejní stanice a muži zákona na něj opět používají zmíněnou zbraň. Podle televize jej bili, ačkoli byl ve zjevně špatném fyzickém stavu.

Ministr vnitra Mariusz Blaszczak reagoval na reportáž odvoláním ředitele policie ve Vratislavi a jeho náměstka. O místo přišel i policista, který používal proti Stachowskému paralyzér. Vedení polské policie se za čin veřejně omluvilo.

Podle polské opozice však případ ukazuje na rostoucí používání nepřiměřené síly ze strany policistů, které vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) toleruje. „Je to důkaz faktu, že polská prokuratura po čistkách provedených ministrem (spravedlnosti Zbigniewem) Ziobrem, po stranickém obsazení, po převzetí, jednoduše nefunguje,“ řekla poslankyně opoziční strany Moderní Kamila Gasiuková-Pihowiczová s odkazem na obsazení ministerstva spravedlnosti i generální prokuratury podle stranického klíče.

Zákonodárci nejsilnější opoziční formace Občanská platforma (PO) dali podnět ke vzniku zvláštní parlamentní komise, která má případ a možná další policejní provinění vyšetřit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1