Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Indonéské muzeum vizuálních efektů povzbuzovalo návštěvníky k tomu, aby si fotili sefie s voskovou figurínou Adolfa Hitlera před velkým obrazem osvětimského tábora smrti. Po vlně protestů voskovou figurínu z výstavy odstranili.

Marketingový ředitel muzea v Yogyakartě De Mata Trick Eye uvedl, že v pátek večer byla vosková figurína z muzea odstraněna. Dle agentury Associated Press zábava v podobě focení selfie s Hitlerem rozhněvala Židy i organizace zabývající se lidskými právy. Informoval o tom portál The Guardian.

Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch výstavu odsoudila a nazvala ji „odpornou“. Židovská organizace Centrum Simona Wiesenthala, která bojuje proti popírání holocaustu a antisemitismu, požadovala okamžité odstranění figuríny. Muzeum, které má voskových figurín asi 80 z řad slavných lidí, vystavovalo Hitlerovu podobiznu od roku 2014.

Muzeum výstavu zpočátku bránilo a hájilo se tím, že jde o zábavu. Dokonce uvedlo, že figurína Hitlera patří mezi návštěvníky k těm nejoblíbenějším. Nyní ji ale přeci jen odstranilo a společně s ní i obraz Osvětimi, ve které bylo nacistickým režimem vyhlazeno přes milion lidí. Není to poprvé, co v Indonésii došlo k nevhodnému použití nacistických symbolů. Před pár lety pobouřil celý svět vznik „nacistické“ kavárny ve městě Bandung, ve které číšníci nosili uniformy SS. Až začátkem letošního roku byla kavárna zrušena.