Články odjinud

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Indonéské muzeum vizuálních efektů povzbuzovalo návštěvníky k tomu, aby si fotili sefie s voskovou figurínou Adolfa Hitlera před velkým obrazem osvětimského tábora smrti. Po vlně protestů voskovou figurínu z výstavy odstranili.

Marketingový ředitel muzea v Yogyakartě De Mata Trick Eye uvedl, že v pátek večer byla vosková figurína z muzea odstraněna. Dle agentury Associated Press zábava v podobě focení selfie s Hitlerem rozhněvala Židy i organizace zabývající se lidskými právy. Informoval o tom portál The Guardian.

Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch výstavu odsoudila a nazvala ji „odpornou“. Židovská organizace Centrum Simona Wiesenthala, která bojuje proti popírání holocaustu a antisemitismu, požadovala okamžité odstranění figuríny. Muzeum, které má voskových figurín asi 80 z řad slavných lidí, vystavovalo Hitlerovu podobiznu od roku 2014.

Muzeum výstavu zpočátku bránilo a hájilo se tím, že jde o zábavu. Dokonce uvedlo, že figurína Hitlera patří mezi návštěvníky k těm nejoblíbenějším. Nyní ji ale přeci jen odstranilo a společně s ní i obraz Osvětimi, ve které bylo nacistickým režimem vyhlazeno přes milion lidí. Není to poprvé, co v Indonésii došlo k nevhodnému použití nacistických symbolů. Před pár lety pobouřil celý svět vznik „nacistické“ kavárny ve městě Bandung, ve které číšníci nosili uniformy SS. Až začátkem letošního roku byla kavárna zrušena. 

 

Články odjinud