Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Muzeum lákalo na selfie s figurínou Hitlera před Osvětimí. Po hlasitých protestech Židů ji odstranilo

Indonéské muzeum vizuálních efektů povzbuzovalo návštěvníky k tomu, aby si fotili sefie s voskovou figurínou Adolfa Hitlera před velkým obrazem osvětimského tábora smrti. Po vlně protestů voskovou figurínu z výstavy odstranili.

Marketingový ředitel muzea v Yogyakartě De Mata Trick Eye uvedl, že v pátek večer byla vosková figurína z muzea odstraněna. Dle agentury Associated Press zábava v podobě focení selfie s Hitlerem rozhněvala Židy i organizace zabývající se lidskými právy. Informoval o tom portál The Guardian.

Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch výstavu odsoudila a nazvala ji „odpornou“. Židovská organizace Centrum Simona Wiesenthala, která bojuje proti popírání holocaustu a antisemitismu, požadovala okamžité odstranění figuríny. Muzeum, které má voskových figurín asi 80 z řad slavných lidí, vystavovalo Hitlerovu podobiznu od roku 2014.

Muzeum výstavu zpočátku bránilo a hájilo se tím, že jde o zábavu. Dokonce uvedlo, že figurína Hitlera patří mezi návštěvníky k těm nejoblíbenějším. Nyní ji ale přeci jen odstranilo a společně s ní i obraz Osvětimi, ve které bylo nacistickým režimem vyhlazeno přes milion lidí. Není to poprvé, co v Indonésii došlo k nevhodnému použití nacistických symbolů. Před pár lety pobouřil celý svět vznik „nacistické“ kavárny ve městě Bandung, ve které číšníci nosili uniformy SS. Až začátkem letošního roku byla kavárna zrušena. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.