Můžou teroristé-hackeři napadnout systém v kokpitu letadla? Test odhalil znepokojivé riziko | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Můžou teroristé-hackeři napadnout systém v kokpitu letadla? Test odhalil znepokojivé riziko

Můžou teroristé-hackeři napadnout systém v kokpitu letadla? Test odhalil znepokojivé riziko

Experti už léta varovně poukazují na to, že je příliš snadné porušit ochranný systém v kokpitu mnoha letadel. Nyní existuje důkaz v podobě vládního testu. Informoval o tom portál The Daily Beast.

Mohli by teroristé unést letadlo na dálku tím, že se nabourají do ovládacích prvků v kokpitu a převezmou kontrolu nad stojem do svých rukou? Tuto otázku už si mnoho lidí položilo a nyní ji tým kybernetických odborníků na ministerstvu pro vnitřní bezpečnost v USA zodpověděl.

Na určité nedostatky se narazilo, když Robert Hickey řekl na setkání kybernetických expertů ve Virginii, že jeho tým „dosáhl na dálku proniknutí do Boeingu 757, který byl zaparkován na letišti v Atlantic City“. Tento hackerský „útok“ byl prý poměrně jednoduchý a rychlý.

Ačkoli model 757 pochází v podstatě ze sedmdesátých let, stovky těchto strojů stále létají a devět je provozováno americkým letectvem pro dopravu diplomatů a úředníků. Hickey říká, že zatímco nejnovější generace letadel je navržena s ochranou proti hackerskému útoku, 90 procent komerčních letounů, které stále létají, tyto pojistky postrádá.

Jeden z odborníků, který představil svůj vlastní výzkum v této oblasti, Brad Haines, však upozorňuje na to, že o žádný převratný objev nejde a jedná se spíše o zbytečný poplach. „Každý dnes může přímo naslouchat údajům o poloze letadel a dalších datech,“ řekl.

Mluvčí společnosti Boeing řekl portálu The Daily Beast: „Byli jsme svědky testu, ale můžeme jednoznačně říci, že v letadlech nejsou žádné hackerské útoky na kontrolní systémy.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.