Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

My neodstoupíme! Rusko a Čína slíbily, že se budou držet klimatické dohody

My neodstoupíme! Rusko a Čína slíbily, že se budou držet klimatické dohody

Rusko a Čína dnes uvedly, že neodstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Reagovaly tím na čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že Spojené státy se ze stávající dohody stahují a chtějí vyjednat nové podmínky. Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně prohlásil, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez americké účasti nerealizovatelná. Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nelze v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice zařadit zpátečku a není možné zvrátit klimatickou dohodu z Paříže. 

„Rozhodli jsme se ke klimatické dohodě připojit a myslím si, že toto rozhodnutí nebudeme měnit,“ prohlásil dnes místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič.

Také Čína, která patří s USA k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, dnes slíbila, že „dodrží svůj závazek a bude bojovat proti klimatickým změnám“.

„Pařížská dohoda je nejširší dohodou mezinárodního společenství v oblasti ochrany životního prostředí. Účastníci dohody by si měli vážit tohoto výsledku, k němuž nebylo snadné dospět,“ řekla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Poradce Kremlu Andrej Bělousov nicméně později řekl novinářům, že podle jeho názoru je pařížská dohoda bez účasti Američanů nerealizovatelná. „Je jasné, že bez účasti Spojených států je pařížská dohoda nerealizovatelná, protože USA jsou jedněmi z největších producentů emisí,“ konstatoval Bělousov. Ruské plány ale nezávisejí na rozhodnutí druhých, včetně Spojených států, dodal.

Podle Junckera to nyní budou Evropská unie a Čína, které svým společným postupem nabídnou podnikům, investorům a výzkumníkům v Evropě, Číně i jinde ve světě jistotu potřebnou k vybudování globální nízkouhlíkové ekonomiky. „A je to prohlášení k celému světu - v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice nelze zařadit zpátečku, není možné zvrátit klimatickou dohodu z Paříže,“ řekl Juncker.

Jedním z výstupů dnešní vrcholné čínsko-unijní schůzky v Bruselu by podle diplomatů měl být společný dokument potvrzující odhodlání obou stran dohodu z Paříže dál plnit.

Evropská unie už ve čtvrtek večer uvedla, že Trumpova rozhodnutí lituje, je ale připravena ujmout se při dalším prosazování celosvětové klimatické dohody z roku 2015 vůdčí role s novými partnery.

Předseda Evropské komise se dnes také zmínil o čínsko-evropské spolupráci při boji proti kybernetickým útokům či o společné snaze prosadit udržitelný růst světového hospodářství. „EU a Čína se společně zasazují o mezinárodní řešení,“ dodal Juncker s tím, že nikde to není potřeba více, než právě při plném prosazení pařížské dohody o ochraně klimatu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1