Na cestě do Británie zmizela už stovka dětských migrantů. Pašeráci z nich dělají sexuální otroky | info.cz

Články odjinud

Na cestě do Británie zmizela už stovka dětských migrantů. Pašeráci z nich dělají sexuální otroky

Víc než sto migrantů z řad dětí mladších 13 let, které do Evropy přišly bez doprovodu rodičů nebo příbuzných, a usídlily se ve francouzském Calais, se pohřešuje. Jejich poslední stopa mizí ve Spojeném království. Lidskoprávní organizace a organizace na ochranu práv dětí a uprchlíků se obávají, že děti naletěly pašerákům lidí, kteří je využívají jako pracovní sílu nebo je sexuálně vykořisťují. Upozorňuje na to britský The Independent.

Od loňského srpna se nelegální cestou, která vede z francouzského Calais, na území Spojeného království dostalo víc než 160 migrantů mladších 13 let. Britské úřady o nich ale nic nevědí a organizace dohlížející na práva dětí varují, že se mohly stát oběťmi lidských překupníků. Čísla však mohou být ve skutečnosti ještě vyšší, protože hodně dětí se před úřady nebo agenturami, které monitorují jejich přítomnost v Evropě, samo skrývá nebo jsou k tomu nuceny právě pašeráky.

Jak upozorňují agentury, situace je mnohem vážnější zejména poté, co britská vláda začátkem letošního roku zastavila oficiální program pro přijímání dětských uprchlíků. Schéma, jehož duchovním otcem je Alf Dubs, kterého před druhou světovou válkou zachránil Sir Winton, slibovalo kapacitu až pro 3000 dětských uprchlíků. Předčasnou stopku ale plán dostal kvůli údajné administrativní náročnosti. Zvládlo se v jeho rámci přijmout pouze 350 dětí.

Návrat do džungle. Calais srovnalo tábor migrantů se zemí, přichází ale noví autor: INFO.CZ

Volné ruce tak dostali pašeráci a překupníci lidí, kteří začali hledat nelegální způsoby, jak zoufalé děti dostat na britské ostrovy. Jak popisuje The Independent, za převoz přes kanál La Manche si účtovali až 9 tisíc liber. Dětští migranti, kteří ve Francii pobývají bez rodičů či jiných osob, které by se o ně staraly, peníze nemají a jedinou možností pro ně je, že si přechod do jiného státu „odpracují“.

„Poté, co oficiální program pro příjem dětských uprchlíků skončil a nedaří se ani slučování rodin, tak pro tyto děti není jiné možnosti, než do lodi pašeráků nastoupit,“ říká Michael McHugh z organizace RYS (Refugee Youth Service), která pomáhá dětským migrantům a která sídlí v Calais. „Jsou tu lidé, kteří si na tom postavili byznys. Umějí i jazyky, aby se s dětmi lépe dorozuměli,“ dodává.

Britští novináři v této souvislosti připomínají příběh chlapce, kterého po jeho nelegálním příchodu z Calais do Velké Británie vyslechly tamní úřady. Tvrdil jim, že žije se „strýcem“. Později se ale ukázalo, že to je lež, protože chlapec do země přijel s neznámými dospělými, u nichž i nadále pobýval. Jiný malý migrant úřadům vyprávěl, že ho ve Francii oslovil dospělý muž, který mu slíbil cestu do Británie, pokud pro něj odvede určitou „práci“. Mediálně známý je také případ jedenáctiletého chlapce, u kterého britští úředníci odhalili silnou závislost na heroinu, poté co vyšlo najevo, že se kolem něj v severní Francii točili neznámí muži.

„Tohle je jen špička ledovce. Jsou tu děti, které před úřady nebo agenturami utíkají a schovávají se, protože jsou zmanipulovány lidmi, kteří to nechtějí,“ uvádí také McHugh.

„Jak v Calais, tak i poté, co se jim podaří doplout na břeh, se děti a mladí lidé často stávají oběťmi pracovního nebo i sexuálního vykořisťování, a stejně tak jsou využívány ke kriminální činnosti. Nebo ke všemu najednou,“ zdůrazňuje expertka na pašeráky dětí Christine Beddoeová. „Jedním z největších problémů, o kterém se v Británii v souvislosti s pašováním dětských migrantů nemluví, je sexuální vykořisťování mladých chlapců,“ dodává.

Migranti v Paříži autor: Markéta Žižková, Lucie Bednárová/INFO.CZ

Albánská rodina žije na ulicích Lille. Stejně jako dalším krajanům z Balkánu jí hrozí vyhoštění. autor: INFO.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud