Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na dořešení dohody máte několik týdnů, varoval Írán. Spolupráci s inspektory teď neprohloubí

Na dořešení dohody máte několik týdnů, varoval Írán. Spolupráci s inspektory teď neprohloubí

Írán neprohloubí spolupráci s jadernými inspektory MAAE, dokud nebude vyřešena otázka budoucnosti mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Podle agentury Reuters to dnes řekl íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Evropští signatáři se snaží zachránit jadernou dohodu s Íránem poté, co v květnu odstoupení USA od dohody oznámil prezident Donald Trump a pohrozil, že na Írán uválí rozsáhlé sankce.

Ministři zahraničí a financí evropských signatářů dohody, tedy Francie, Británie a Německa, napsali dopis Washingtonu, ve kterém zdůraznili, že dohodu chtějí zachovat, a požádali Spojené státy, aby ušetřily evropské firmy sankcí spojených s obchodováním s Íránem.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

Íránské vypovězení dohody, na jejímž základě se Teherán zavázal zpomalit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, by vedlo k další destabilizaci regionu, kde by nový konflikt představoval katastrofu, uvedli ministři v dopisu z 4. června.

Od vypovězení dohody Spojenými státy se Teherán nevyjádřil jasně o tom, zda podle něj dohodu, kterou kromě evropských států podepsala také Čína a Rusko, bude možné zachovat.

Íránský nejvyšší duchovní ajotalláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že nařídil obnovit obohacování uranu, pokud se se zbývajícími signatáři nepodaří dohodu udržet při životě. Teherán rovněž informoval MAAE, že v Natanzu začal budovat infrastrukturu pro umístění moderních centrifug na obohacování uranu.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Zástupce Íránu při MAAE Rezá Nadžafí dnes ve Vídni evropským signatářům vzkázal, že na dořešení budoucnosti úmluvy mají několik týdnů, nikoliv měsíců. "Nikdo by neměl od Íránu očekávat nějaké další dobrovolné kroky.. V tento okamžik to ale neznamená, že Írán obnovuje aktivity zakázané dohodou... Jde pouze o přípravná opatření," dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian mezitím z Paříže Íránu vzkázal, že ačkoliv jeho současné aktivity dohodu neporušují, nejsou vítány a mohou vést k překročení červené linie.

MAAE potvrdila, že Írán své závazky plynoucí z dohody neporušuje, ale rovněž ho vyzvala k aktivnější spolupráci a rychlému umožnění inspekcí.

Diplomaté spolupracující s MAAE uvedli, že Írán při inspekci v dubnu přístup k jednomu zařízení umožnil až na poslední chvíli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1