Články odjinud

Na dořešení dohody máte několik týdnů, varoval Írán. Spolupráci s inspektory teď neprohloubí

Na dořešení dohody máte několik týdnů, varoval Írán. Spolupráci s inspektory teď neprohloubí

Írán neprohloubí spolupráci s jadernými inspektory MAAE, dokud nebude vyřešena otázka budoucnosti mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Podle agentury Reuters to dnes řekl íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Evropští signatáři se snaží zachránit jadernou dohodu s Íránem poté, co v květnu odstoupení USA od dohody oznámil prezident Donald Trump a pohrozil, že na Írán uválí rozsáhlé sankce.

Ministři zahraničí a financí evropských signatářů dohody, tedy Francie, Británie a Německa, napsali dopis Washingtonu, ve kterém zdůraznili, že dohodu chtějí zachovat, a požádali Spojené státy, aby ušetřily evropské firmy sankcí spojených s obchodováním s Íránem.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

Íránské vypovězení dohody, na jejímž základě se Teherán zavázal zpomalit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, by vedlo k další destabilizaci regionu, kde by nový konflikt představoval katastrofu, uvedli ministři v dopisu z 4. června.

Od vypovězení dohody Spojenými státy se Teherán nevyjádřil jasně o tom, zda podle něj dohodu, kterou kromě evropských států podepsala také Čína a Rusko, bude možné zachovat.

Íránský nejvyšší duchovní ajotalláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že nařídil obnovit obohacování uranu, pokud se se zbývajícími signatáři nepodaří dohodu udržet při životě. Teherán rovněž informoval MAAE, že v Natanzu začal budovat infrastrukturu pro umístění moderních centrifug na obohacování uranu.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Zástupce Íránu při MAAE Rezá Nadžafí dnes ve Vídni evropským signatářům vzkázal, že na dořešení budoucnosti úmluvy mají několik týdnů, nikoliv měsíců. "Nikdo by neměl od Íránu očekávat nějaké další dobrovolné kroky.. V tento okamžik to ale neznamená, že Írán obnovuje aktivity zakázané dohodou... Jde pouze o přípravná opatření," dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian mezitím z Paříže Íránu vzkázal, že ačkoliv jeho současné aktivity dohodu neporušují, nejsou vítány a mohou vést k překročení červené linie.

MAAE potvrdila, že Írán své závazky plynoucí z dohody neporušuje, ale rovněž ho vyzvala k aktivnější spolupráci a rychlému umožnění inspekcí.

Diplomaté spolupracující s MAAE uvedli, že Írán při inspekci v dubnu přístup k jednomu zařízení umožnil až na poslední chvíli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud