Na hranicích Evropy jsou desetitisíce uprchlíků. Rakouský ministr předpovídá další migrační krizi | info.cz

Články odjinud

Na hranicích Evropy jsou desetitisíce uprchlíků. Rakouský ministr předpovídá další migrační krizi

Rakouský ministr vnitra za stranu Svobodných (FPÖ) Herbert Kickl napsal třem členům Evropské komise (EK) naléhavý dopis, v němž varuje před další migrační krizí a žádá EK, aby se na ni připravila. Na hranicích EU je podle něj připraveno k pochodu do středu Evropy až 70 000 dalších uprchlíků.

Kickl v dopise zaslaném Evropské komisi píše, že na základě jeho informací z různých zdrojů „lze očekávat výrazný nárůst nelegální migrace na východní trase ze Středozemního moře a na Balkáně“. Odvolává se přitom na varování organizace Europol, která předpovídá novou vlnu uprchlíků zejména z Turecka. Ta by podle Kickla přivedla nestabilní Balkán do nové uprchlické krize.

„Už dnes v regionu čekají desetitisíce migrantů, z toho zhruba 5 000 přímo na hranicích EU v Bosně a dalších 5 000 v Srbsku. K tomu se přidává 60 000 žadatelů o azyl v Řecku a 5,6 milionů syrských uprchlíků na Blízkém východě. Ti všichni, pokud okamžitě nepřijmeme důležitá opatření, vykazují jasný potenciál k novému masivnímu migračnímu pohybu,“ napsal Kickl.

Aby se podle něj posílila důvěra občanů v zajištění bezpečnosti, musí evropští politici „také s ohledem na volby do Evropského parlamentu, více než kdy jindy prokázat připravenost a schopnost zamezit nové krizové situaci a zároveň vyslat jasný signál, že středomořská a balkánská trasa zůstanou pro migranty uzavřené.“

Rakousko je, jak tvrdí Kickl, každopádně připraveno podpořit veškerá preventivní opatření proti nové migrační krizi. Jako první konkrétní krok jmenuje rakouský ministr vnitra například podporu států na západním Balkáně při budování systému umožňujícím rychlé a efektivní vracení těch uprchlíků, kteří nezískají žádnou azylovou ochranu. Rakouský ministr ale především varuje Evropskou komisi před nečinností, která by mohla mít tragické důsledky.

„Všichni si dobře pamatujeme na migrační krizi v letech 2015 až 2016 a na obrovské otřesy a výzvy, které dodnes vyvolává,“ napsal Kickl. Na závěr svého varovného dopisu dodává, že uprchlíci mají pochopitelně „právo na život v bezpečí, ale žádný nárok na to, aby si mohli svobodně zvolit cílovou zemi“.

Část rakouské opozice i někteří komentátoři však Kicklův dopis považují za snahu odvrátit pozornost od svých vlastních problémů a potíží jeho mateřské strany Svobodných. Ta totiž čelí podezření, že má personálně i názorově velmi blízko k takzvanému hnutí identitářů, jež bojuje proti „ztrátě identity“ evropských národů kvůli přebujelé, zejména muslimské migraci do Evropy.

S rakouskými identitáři veřejně sympatizoval i atentátník, který v polovině března postřílel ve dvou mešitách na Novém Zélandu 50 lidí. Dokonce vyšlo najevo, že identitářům věnoval finanční dar ve výši 1 500 eur (40 000 korun). Vyšetřování vazeb novozélandského atentátníka na tuto rakouskou organizaci však zároveň odhalilo úzké vazby FPÖ právě na identitáře. Ministr vnitra Kickl dokonce v roce 2016 přednášel na vídeňském kongresu „Obránci Evropy“, který identitáři spolupořádali.

Kvůli vazbám na pravicové extremisty někteří evropští politici vyzvali k tomu, aby Rakousko nedostávalo od svých partnerů v EU citlivé bezpečnostní informace. A to i přesto, že vedení FPÖ se od identitářů distancovalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud