„Na hrůzy druhé světové války se zapomíná." Říká princ Charles, když Británie řeší pozvaní Trumpa | info.cz

Články odjinud

„Na hrůzy druhé světové války se zapomíná." Říká princ Charles, když Británie řeší pozvaní Trumpa

Poučení z druhé světové války bylo zapomenuto, obává se dědic britského trůnu princ Charles. Prohlásil to na půdě Světové židovské charity v době, kdy jeho matka královna Alžběta II. čelí tlaku veřejnosti kvůli pozvání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Princ Charles pochválil židovskou charitu, jejíž aktivity pomáhají lidem prakticky, emocionálně i duchovně. „Zejména pak v době, kdy se zdá, že hrozivá poučení z poslední války budou zapomenuta,“ cituje dědice britského trůnu agentura Bloomberg. Pokud k návštěvě Donalda Trumpa na britských ostrovech skutečně dojde, hodlá ho Charles konfrontovat otázkami ohledně globálního oteplování.

Zatímco jeho královna Alžběta II. rozhovory ani jakékoli politické komentáře v zásadě nedává, její syn obvykle nemá problém věci pojmenovat a veřejně se vyjadřuje. Zejména jde-li právě o klimatické otázky nebo náboženskou perzekuci. Nedávno například odsoudil vzestup agresivního populismu proti menšinovým vyznáním.

Královnino dilema

Úřadující královna se kvůli pozvánce, kterou Donaldu Trumpovi poslala už po zvolení loni v listopadu, ocitá prý ve „velmi složité situaci“, jak řekl někdejší vysoký představitel britského ministerstva zahraničních věcí Lord Ricketts. Britská veřejnost je navíc vůči poslednímu Trumpovu konzervativnímu kroku zakázat vstup do USA lidem ze sedmi vybraným států z Blízkého Východu velmi kritická.

Podle Rickettse byla pozvánka pro Trumpa předčasná. Moudřejší by podle zákonodárce bylo počkat, jak se nový prezident Spojených států vybarví, řekl pro deník The Times. Nyní se kvůli jeho krokům v americké administrativě dostává Alžběta prý do svízelné situace. Někdejší vysoký úředník a kariérní diplomat má za to, že by královna Trumpa přijmout neměla a prezident by měl jednat pouze s šéfkou kabinetu Mayovou.

Diplomatické vztahy mezi Velkou Británií a Spojenými státy se označují za nadstandardní. V ostrovní zemi ale nyní lidé protestují proti Trumpově zákazu vstupu obyvatel sedmi muslimských zemí na americké území. Petici, která vyzývá kabinet, aby představitele Bílého domu nepřijímal, podepsalo už 1,6 milionů lidí. Další tisíce protestují po celém Spojeném království. Premiérka Theresa Mayová ale ustoupit zatím nechce. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud