Na humanitární konvoj OSN se v Sýrii střílelo. Pomoc k lidem nedorazila | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na humanitární konvoj OSN se v Sýrii střílelo. Pomoc k lidem nedorazila

Na humanitární konvoj OSN se v Sýrii střílelo. Pomoc k lidem nedorazila

Při útoku na humanitární konvoj u Damašku byl těžce zraněn jeden řidič kamionu. Informoval o tom dnes Mezinárodní výbor Červeného kříže, podle něhož tak byl zmařen pokus dopravit humanitární pomoc do povstalecké oblasti obléhané syrskou armádou. Konvoj směřoval do damašského předměstí Harastá.

Zorganizovala ho OSN, Červený kříž a syrský Červený půlměsíc. Bylo v něm 37 nákladních automobilů s potravinami a léky pro 11.000 lidí z Harasty, k nimž se pomoc nedostala už osm měsíců. Harastá leží v obléhané oblasti Ghúta u hlavního města.

V okolí Damašku, kde části území ovládá opozice, se boje zklidnily od dubna, kdy se na rozhovorech v Astaně podařilo dohodnout na omezení bojových operací. Rozhovorů se zúčastnilo Rusko, Írán a Turecko, tedy země, z nichž první dvě stojí za syrskou vládou a třetí za opozicí.

K incidentu, který se stal v sobotu večer, se zatím nikdo nepřihlásil. Zraněný řidič jednoho z kamionů byl převezen do nemocnice k chirurgickému zákroku. OSN útok odsoudila a MVČK oznámil, že pro další pokus dopravit pomoc na místo bude potřebovat nové bezpečnostní záruky. Podle OSN žije v Sýrii v obležení ať armádou, nebo povstalci na 600.000 Syřanů.

„Útoky na humanitární pomoc jsou porušením mezinárodního práva a ohrožují zásobování lidí, kteří pomoc naléhavě potřebují,“ sdělil koordinátor humanitární pomoci OSN Alí Zaatarí. Řekl také, že pokud to bezpečnostní situace dovolí, chce OSN s partnery konvoj do Harasty dopravit. Sobotní incident není prvním útokem na humanitární konvoj v Sýrii. Loni v září byl při náletu zasažen konvoj směřující do města Halab (Allepo). Při vyšetřování se nepodařilo zjistit, čí letadla útočila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.