Na karavanu migrantů se u hranic USA chystá i domobrana aktivistů. Panují obavy z vyhroceného konfliktu | info.cz

Články odjinud

Na karavanu migrantů se u hranic USA chystá i domobrana aktivistů. Panují obavy z vyhroceného konfliktu

Na příchod karavany migrantů, která se snaží Mexikem projít do Spojených států, se na americkém pomezí nepřipravuje jen pohraniční stráž a armáda, ale také ozbrojení protiimigrační aktivisté. V Texasu již podle agentury AP začala pohraniční stráž informovat majitele příhraničních pozemků, že do oblasti se chystají na vlastní pěst ozbrojení civilisté s cílem chránit hranici. Přítomnost milicionářských spolků u hranic mnozí vnímají negativně, neboť to podle nich jen povede k vyhrocení situace. Obávají se ostrých sporů.

AP zveřejnila výpověď trojice aktivistů, kteří se podle svých slov na hranice chystají, aby vypomohli pohraniční stráži a vojákům. Pentagon tento týden ohlásil, že kvůli migrantům na jižní hranici rozmístí 5200 vojáků. Ostrahu hranice s Mexikem přitom v minulosti již posílilo asi 2000 příslušníků národní gardy.

Mnohé americké protiimigrační spolky na internetu bijí na poplach, že příchod migrantů znamená válku a že je třeba hranice chránit. Prezident Donald Trump v pondělí na twitteru napsal, že součástí karavany jsou i příslušníci gangů. Pochod migrantů do USA pak označil za invazi, na kterou se USA a vojáci připravují.

Trumpa slova o invazi kritizovala řada osobností včetně české rodačky a bývalé nejlepší tenistky světa Martiny Navrátilové, která emigrovala do USA. Ta na twitteru napsala, že karavana není invaze a že invaze byl vpád vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do Československa v srpnu 1968.

Šéfka texaské milice Minuteman Shannon McGauleyová agentuře AP řekla, že již nyní jsou členové organizace na třech hraničních postech a že očekává, že v dalších dnech na pomezí dorazí až stovka dalších lidí.

Stanice Fox News poznamenala, že přítomnost milicionářů a dobrovolníků na hranicích není novinkou, neboť civilní hlídky takto slouží již desítky let. Běžnou praxí je, že samozvaná ostraha v případě zjištění nelegálního vstupu do země vyrozumí pohraniční stráž. Ne vždy se ovšem takové počínání obejde bez problémů. Například v roce 2009 milicionářka Shawna Fordeová v Arizoně během razie v domě nedaleko hranic, který se svými druhy považovala za drogové doupě, zabila dva americké občany včetně devítileté dívky. Soud ji za útok uložil trest smrti.

K hranicím USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo 7000 lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud