Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Madagaskaru řádí středověká nemoc. Ministerstvo zahraničí upozorňuje Čechy na riziko

Na Madagaskaru řádí středověká nemoc. Ministerstvo zahraničí upozorňuje Čechy na riziko

Čeští cestovatelé by měli zvážit cestu na Madagaskar. Na exotickém ostrově podle ministerstva zahraničí přibývá případů nákazy nemocí, kterou si většina lidí spojuje spíše se středověkem – dýmějový mor. 

Na jihu ostrova už na něj umřelo 27 lidí, dalších 68 lidí je nakažených.  „Dýmějová forma moru je přenášena blechami, které se infikovaly na nakaženém zvířeti. Po kousnutí infikovanou blechou dochází ke zhnědnutí kousance. Následuje zánět lymfatické soustavy, který se projeví boulemi („dýmějemi“) v oblasti mízních uzlin,“ uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí.

Dodalo ale, že v pěti případech se obyvatelé Madagaskaru nakazili morem plicním, který se přenáší dýcháním. Nemoc se léčí antibiotiky. Pokud ale zasáhne plíce, může na ni člověk zemřít do 24 hodin, uvedl Černínský palác.

Mor je bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Yersinia Pestis. Ve středověku šlo o obávanou chorobu, která způsobila smrt milionů lidí. V současnosti se v Evropě prakticky nevyskytuje, případy nákaz jsou známy z rozvojových zemí, ale také ze Spojených států. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link