Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na mé odvolání tlačí Kiska, tvrdí šéf slovenské policie. Odstoupit navzdory masovým protestům nehodlá

Na mé odvolání tlačí Kiska, tvrdí šéf slovenské policie. Odstoupit navzdory masovým protestům nehodlá

Šéf slovenské policie Tibor Gašpar nehodlá po čtvrtečních protestech odstoupit z funkce policejního prezidenta. Podobné výzvy považuje za politický požadavek. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Rádio Aktual dnes prohlásil, že za snahou o jeho odvolání je slovenský prezident Andrej Kiska, jehož se prý týká vyšetřování elitní policejní jednotky NAKA.

Tlak na Gašparovo odstoupení sílí od únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky: současný policejní prezident podle části médií a opozice není zárukou nezávislého vyšetření případu, který vedl k pádu vlády premiéra Roberta Fica a vytvoření nového kabinetu vedeného Ficovou stranou Směr.

Na 30.000 lidí v Bratislavě ve čtvrtek požadovalo odvolání Gašpara, který je podle demonstrantů symbolem politického vlivu na výkon spravedlnosti. Podobná shromáždění se uskutečnila i v dalších slovenských městech: několik tisíc lidí na ně dorazilo v Žilině či v Nitře, kde byla účast srovnatelná s březnovými demonstracemi. V Košicích, Banské Bystrici, Prešově či Popradu účast podle médií znatelně poklesla - přišlo nanejvýš několik stovek demonstrantů. Nový premiér Peter Pellegrini výzvy k odchodu policejního šéfa odmítá s tím, že rozhodování vlády musí být založeno na faktech, a ne na emocích.

Gašpar dnes naznačil, že sám zatím odstoupit nehodlá. „Považuji to za politický požadavek,“ řekl Rádiu Aktual. Netvrdí prý ale, že by "takové myšlenky v hlavě nevyhodnocoval".

Policejní prezident rovněž zaútočil na slovenskou hlavu státu, která podle něj stojí za tlakem na jeho odvolání, protože ji vyšetřuje NAKA. Elitní útvar má údajně pět spisů, které se týkají Kisky, a ve dvou případech bylo zahájeno stíhání.

„Mluvím o pozemku a o daňovém chování společnosti, v níž je pan prezident. A já vnímám, že tím, kdo nastoluje otázku mého odchodu, je pan prezident, a kladu si otázku, zda není v konfliktu zájmů,“ prohlásil Gašpar. Kiska jako ústavní činitel by přitom podle Gašpara měl minimálně zasahovat do personálních záležitostí policie.

Kiska se pro Gašparovo odvolání vyslovil ve čtvrtek na tiskové konferenci po setkání s českým protějškem Milošem Zemanem ve Vysokých Tatrách. „Už při jmenování vlády a při rozhovoru s ministrem vnitra jsem řekl, že výměna klíčových lidí v policii, mezi které patří i policejní prezident, je klíčovou věcí k tomu, abychom mohli začít budovat důvěru lidí v policii. Nemáme šanci tuto důvěru vrátit, pokud nedokážeme v nejbližších dnech zrealizovat tak nesmírně důležitou věc, jakou je odstoupení policejního prezidenta,“ prohlásil Kiska, který v minulosti podnikal.

Gašpar dnes ujistil, že nemá vliv na vyšetřování, a varoval, že se může stát, že bude policejní prezident odvoláván každé dva týdny, pokud se znelíbí části politického spektra nebo prezidentovi země. "Chci nést zodpovědnost za to, co mohu. Jednou z vážných výhrad jsou nevyřešené kauzy, hovoříme o trestním stíhání, a ty může policejní prezident ovlivňovat nejméně," zdůraznil Gašpar.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1