Na medaili to nestačilo. Obama byl podle historiků 12. nejlepším americkým prezidentem | info.cz

Články odjinud

Na medaili to nestačilo. Obama byl podle historiků 12. nejlepším americkým prezidentem

Krizová řešení, morální autorita, mezinárodní diplomacie a sociální spravedlnost – takové jsou některé z kategorií, které v žebříčku amerických prezidentů televize C-SPAN hodnotilo 91 historiků. Baracku Obamovi podle nich náleží 12. místo, těsně za Woodrowem Wilsonem a těsně před Jamesem Monroeem.

Obama si v hodnocení vedl dobře hlavně v oblasti spravedlnosti, kde získal bronz za Abrahamem Lincolnem a Lyndonem Johnsonem. Do první desítky se dostal i v kritériích morální autority a ekonomického managementu. Podle odborníků se mu ale naopak vůbec nedařilo ve spolupráci s Kongresem, tam skončil na pátém místě od konce. Zhruba v polovině žebříčku se pak umístil v otázce mezinárodních vztahů.

Podle historika Douglase Brinkleyho z Riceovy univerzity se ale hodnocení Obamova prezidenství může v budoucnu vylepšit. Tak se to ukázalo u jeho předchůdců ve dvou dřívějších průzkumech, které společnost mezi odborníky od roku 2000 provedla.

„Většinou dochází k posunu směrem vzhůru, obzvlášť v případě prezidentů, kteří neměli žádný velký skandál,“ říká Brinkley s tím, že prezidenti se často hodnotí ve srovnání s jejich bezprostředními předchůdci a nástupci. „Pokud bude Trumpovo prezidentství problematické, lidé mohou Obamu hodnotit ještě pozitivněji.“

Jako první se v hodnocení už podruhé v řadě umístil Abraham Lincoln, druhý skončil George Washington a třetí Franklin D. Roosevelt.

Do první desítky se pak postupně dostali také Theodore Roosvelt, Dwight Eisenhower, Harry Truman, Thomas Jefferson, John F. Kennedy, Ronald Reagan a Lyndon Johnson.

Například George W. Bush teď skončil 33., oproti roku 2009 si polepšil o šest příček. Nejhorším americkým prezidentem podle historiků zůstává James Buchanan kvůli své neschopnosti řešit občanskou válku. Na pomyslném ocase ho pak doplňují Andrew Johnson, Franklin Pierce, Warren G. Harding a John Tyler. Všichni skončili ještě za Williamem Henrym Harrisonem, který zemřel pouhý měsíc po inauguraci.

„Nikdy nechcete skončit za Williamem Harrisonem,“ říká Brinkley. „Když skončíte za Harrisonem, pak to znamená, že jste opravdu zničil exekutivu během svého působení v úřadě.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud