Na mítink kandidáta turecké opozice přišlo na 2,5 milionu lidí | info.cz

Články odjinud

Na mítink kandidáta turecké opozice přišlo na 2,5 milionu lidí

Na volební mítink hlavního kandidáta turecké opozice Muharrema Inceho přišlo ve čtvrtek ve městě Izmir podle odhadu organizátorů na 2,5 milionu lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž ale nelze čísla nezávisle ověřit. Fotografie z mítinku však ukazují zcela zaplněné nábřeží i přilehlé ulice tohoto přístavního města na západě země.

„Erdogan je unavený, osamocený a arogantní muž,“ popsal Ince svého protikandidáta, současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten je podle průzkumů favoritem voleb, i když zřejmě zvítězí až ve druhém kole 8. července. Jeho vládní strana AKP ale nejspíš v nedělních parlamentních volbách ztratí po 16 letech většinu v parlamentu.

Inceho příznivci v Izmiru ve čtvrtek zcela zaplnili náměstí a dlouhé nábřeží, tureckými vlajkami mávali i ze střech a balkonů přilehlých domů a z lodí na moři. Ince je oslovil s projevem, v němž si na adresu Erdogana i zavtipkoval. Řekl mimo jiné, že čtyřiašedesátiletý prezident 'neprohraje', i když se prezidentem stane o deset let mladší Ince, protože on sníží dvoucifernou inflaci a vylepší tak finanční situaci důchodců.

Kandidát Lidové republikánské strany (CHP) Ince mimo jiné slíbil, že až se stane prezidentem, zruší do 48 hodin v zemi výjimečný stav. Ten zavedl Erdogan v roce 2016 po pokusu armády o puč. Ince chce také vrátit plnou nezávislost centrální bance, která podle něj i některých ekonomů podléhá Erdoganovou vlivu.

Hlavní opoziční kandidát také na mítinku slíbil, že narovná vztahy se sousední Sýrií, kde zuří už sedm let občanská válka a kde Ankara provádí vojenskou intervenci v severních kurdských oblastech z obavy z nárůstu vlivu Kurdů, kteří obývají i jihovýchodní regiony Turecka. Ince slíbil, že po usmíření se Sýrií zajistí návrat 3,5 milionu uprchlíků, kteří do Turecka před válkou utekli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud