Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na mrtvém bodě: Výbor už devět měsíců řeší Trumpovy vztahy s Moskvou, nijak zatím nepokročil

Na mrtvém bodě: Výbor už devět měsíců řeší Trumpovy vztahy s Moskvou, nijak zatím nepokročil

Členové amerického senátního výboru pro zpravodajské služby nemají ani po devíti měsících vyšetřování jasno, zda Rusko při vměšování do loňských prezidentských voleb v USA koordinovalo své kroky s volebním štábem Donalda Trumpa. Kongresové šetření údajných ruských machinací prošetřují tři výbory, dva senátní a jeden ve Sněmovně reprezentantů. Na informace o výsledcích svého pátrání jsou všechny skoupé, napsala agentura AP.

„Otázka tajné spolupráce (Moskvy s Trumpovým štábem) je stále otevřená," řekl dnes ve Washingtonu novinářům Richard Burr, který stojí v čele senátního výboru pro zpravodajské služby. Výbor vyslechl stovku osob včetně bývalého šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta a prezidentova zetě Jareda Kushnera. Členové výboru prostudovali 100.000 stránek dokumentů, oznámil.

Pokud jde o spolupráci Trumpových spolupracovníků s Moskvou, výbor k žádnému závěru nedošel, řekl Burr. Je však prý nepochybné, že Rusko se do americké vnitřní politiky pokoušelo různými způsoby zasahovat. „Ruské tajné služby jsou zarputilé a mazané a doporučuji každému zvolenému zástupci, aby je bral vážně," konstatoval senátor.

Ve výboru podle něj panuje velká shoda o tom, že ruští hackeři se zmocňovali politických dokumentů a publikovali je z cílem ovlivnit volby. Testovali rovněž zranitelnost hlasovacích systémů ve 21 amerických státech, i když nejsou důkazy o tom, že by se jim podařilo výsledky pozměnit, řekl Burr.

Senátor varoval, že Moskva ve svých pokusech ovlivňovat volební procesy neustane. „Nemůžete to nechat být s tím, že Rusko se teď aktivně nesnaží vyvolat chaos v našem volebním procesu. Tutéž taktiku, kterou jsme viděli v Černé Hoře, Francii, Belgii nebo Spojených státech, budou dál zkoušet i u nás," konstatoval Burr s odkazem na volby do Kongresu, které Spojené státy čekají příští rok v listopadu. Hlasovat se bude o obsazení všech míst ve Sněmovně reprezentantů a třetiny míst v Senátu.

Senátní výbor pro zpravodajské služby se rovněž zaměřuje na ruské snahy šířit ve facebooku a twitteru klamné a provokativní informace, upozornila AP. Zkoumá 3000 inzerátů, které údajně Rusové publikovali ve facebooku a které síť tento týden předala Kongresu. Inzeráty se zaměřovaly na politicky a sociálně sporná témata, například na problematiku homosexuálů, migraci nebo kontrolu zbraní. Před loňskými prezidentskými volbami a po nich tyto inzeráty podle facebooku vidělo deset milionů lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744