Na Novém Zélandu vraždil „obyčejný bílý muž z posilovny“. Mstil se za útoky „vetřelců“ v Evropě | info.cz

Články odjinud

Na Novém Zélandu vraždil „obyčejný bílý muž z posilovny“. Mstil se za útoky „vetřelců“ v Evropě

„Přeju si, abych mohl zabít vetřelců a zrádců co nejvíc,“ napsal o útoku v novozélandském městě Christchurch 28letý terorista Brenton Tarrant. Inspirací mu byl i čin norského extremisty Anderse Breivika.

„Jsem jen obyčejný 28letý bílý muž, narozený v Austrálii do dělnické, nízkopříjmové rodiny,“ představuje se v úvodu svého manifestu muž, který stojí za pátečním teroristickým útokem v novozélandském městě Christchurch. Střelbu do nevinných věřících ve dvou tamních mešitách nepřežilo celkem 49 lidí.

Předtím, než zahájil palbu, namířil na sebe Brenton Tarrant kameru. Prohlásil, že útok provádí proto, aby „snížil míru přistěhovalectví v evropských zemích“. Přiznal, že se inspiroval teroristickým útokem Anderse Breivika, který před osmi lety na norském ostrově Utoya a v Oslo povraždil 77 lidí. Australský premiér Scott Morrison Tarranta označil za pravicového extremistu a násilného teroristu.

Dobrovolník v posilovně

Tarrant pochází z australského města Grafton, kde vychodil střední školu a začal pracovat jako osobní trenér ve fitness centru. Sousedé ho znali jako „zdvořilého a slušně vychovaného mladého muže“. Jeho bývalý šéf v posilovně řekl, že Tarrant v ní začal působit jako dobrovolník a zdarma dával lekce dětem. Zbylí členové Tarrantovy rodiny žijící v Graftonu jsou v šoku, spolupracují ale s policií.

V roce 2010 přišel Tarrant o otce, jenž zemřel ve 49 letech na rakovinu. Tarrant se poté vydal na cestu kolem světa, která trvala sedm let. Jeho bývalí přátelé spekulují o tom, že právě během ní se zradikalizoval. Peníze na cestu vydělal obchodováním s bitcoiny, navštívil například i Severní Koreu.

Důvod ke svému útoku popsal Tarrant tak, že chce „ukázat vetřelcům, že naše země nikdy nebudou jejich“ a že „dokud bude žít bílý muž, nikdy nedobudou naše země a nenahradí naše lidi“. Útok podle svých slov plánoval dva roky a město Christchurch si vybral před třemi měsíci.

Právě na Novém Zélandu sice původně vraždit neplánoval, pak si ale uvědomil, že je třeba poukázat na fakt, že migrace dosahuje všude, dokonce i do těch nejodlehlejších oblastí.

Útok na Novém Zélandu autor: Info.cz

Pomsta za statisíce evropských životů

Tarrent tvrdil, že zastupuje „miliony Evropanů a etno-nacionalistických národů“ a že chce zajistit budoucnost bílých dětí. Útok popsal jako odvetu „za zotročení milionů Evropanů muslimskými otrokáři a tisíce evropských životů ztracených kvůli teroristickým útokům“.

Konkrétně zmínil i smrt 11leté dívky Abby Akerlundové, jež zahynula v roce 2017 při teroristickém útoku ve Stockholmu.

K útoku přispěla i jeho návštěva Francie. Dlouhé roky si prý myslel, že zprávy o „nebílých“ přistěhovalcích byly přehnané a měly jen politické cíle. Na místě se ale podle svých slov přesvědčil, že jsou pravdivé: „vetřelci byli všude, v každém francouzském městě,“ napsal.

Terorista řekl, že útoku nijak nelituje: „Přeji si jen, abych zabil vetřelců a zrádců co nejvíc.“ Přiznal přitom, že útok má rasové motivy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud