Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na památku zavražděného Kuciaka se v Bratislavě sešlo přes 20 tisíc lidí. Část pak protestovala proti Ficovi před vládou

Na památku zavražděného Kuciaka se v Bratislavě sešlo přes 20 tisíc lidí. Část pak protestovala proti Ficovi před vládou

Asi 20-25 tisíc lidí se večer sešlo na shromáždění na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové v centru Bratislavy. V průvodu lidé nesli jejich fotografie a hesla vyjadřující solidaritu nebo nespokojenost s politickou reprezentací země. Část lidí se po skončení akce vydala před úřad vlády, kde volali po demisi premiéra Roberta Fica. Pokojná shromáždění za zavražděnou dvojici se konala i v desítkách dalších měst na slovensku i v zahraničí.

Podle organizátorů se v centru Bratislavy sešlo 20-25 tisíc lidí. Nesli fotografie zavražděné dvojice nebo transparenty s hashtagem #AllForJan. Mnozí měli připnutou trikolóru. V čele průvodu lidé nesli heslo „Útok na novináře = útok na nás všechny“. Objevovala se rovněž hesla namířená proti ministru vnitra Kaliňákovi. Na pódiu se vystřídalo několik šéfredaktorů slovenských médií a vystoupil se zapálenou svíčkou i prezident Andrej Kiska.

Po skončení oficiálního shromáždění se část lidí opět vydala k úřadu vlády. Podle Denníku N lomcovali s bránou a zavěsili na ni transparent „Stop Kaliňákově mafii“ odkazující na kritizovaného ministra vnitra. Dav volal po demisi premiéra Roberta Fica, kterého tituloval jako „mafiána“.

Pietní pochody ve jménu obou zavražděných se dnes konají v desítkách slovenských měst. Akce nese název "Nechceme zpět 90. léta! Pochod za Jána a Martinu".

Lidé na zavražděný pár vzpomínají také v Praze a zapalují svíčky u slovenské ambasády. Asi tisícovka lidí se v podvečer sešla na brněnském náměstí Svobody. Dorazili i někteří místní politici. Pochod začal na Malinovského náměstí, kam dorazilo asi 500 lidí.

Název má podle pořadatelů odkazovat na 90. léta na Slovensku spojená s vládou kontroverzního premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS) a skandály jeho vlád. Nedávná dvojnásobná vražda otřásla nejen Slovenskem, ale i Českou republikou, odsoudili ji čelní čeští i slovenští politici.

Sedmadvacetiletého novináře pracujícího pro portál Aktuality.sk zavraždil i se stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara je nejpravděpodobnějším motivem investigativní Kuciakova práce. Vyšetřovatelé zatím vycházejí hlavně z toho, že důvodem mohla být novinářova snaha odhalovat organizovaný zločin.

Kuciak psal dříve o slovenských podnikatelích, chystal se vydat materiál o italském podnikateli Antonio Vadalovi a jeho napojeních na nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1