Články odjinud

Na památku zavražděného Kuciaka se v Bratislavě sešlo přes 20 tisíc lidí. Část pak protestovala proti Ficovi před vládou

Na památku zavražděného Kuciaka se v Bratislavě sešlo přes 20 tisíc lidí. Část pak protestovala proti Ficovi před vládou

Asi 20-25 tisíc lidí se večer sešlo na shromáždění na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové v centru Bratislavy. V průvodu lidé nesli jejich fotografie a hesla vyjadřující solidaritu nebo nespokojenost s politickou reprezentací země. Část lidí se po skončení akce vydala před úřad vlády, kde volali po demisi premiéra Roberta Fica. Pokojná shromáždění za zavražděnou dvojici se konala i v desítkách dalších měst na slovensku i v zahraničí.

Podle organizátorů se v centru Bratislavy sešlo 20-25 tisíc lidí. Nesli fotografie zavražděné dvojice nebo transparenty s hashtagem #AllForJan. Mnozí měli připnutou trikolóru. V čele průvodu lidé nesli heslo „Útok na novináře = útok na nás všechny“. Objevovala se rovněž hesla namířená proti ministru vnitra Kaliňákovi. Na pódiu se vystřídalo několik šéfredaktorů slovenských médií a vystoupil se zapálenou svíčkou i prezident Andrej Kiska.

Po skončení oficiálního shromáždění se část lidí opět vydala k úřadu vlády. Podle Denníku N lomcovali s bránou a zavěsili na ni transparent „Stop Kaliňákově mafii“ odkazující na kritizovaného ministra vnitra. Dav volal po demisi premiéra Roberta Fica, kterého tituloval jako „mafiána“.

Pietní pochody ve jménu obou zavražděných se dnes konají v desítkách slovenských měst. Akce nese název "Nechceme zpět 90. léta! Pochod za Jána a Martinu".

Lidé na zavražděný pár vzpomínají také v Praze a zapalují svíčky u slovenské ambasády. Asi tisícovka lidí se v podvečer sešla na brněnském náměstí Svobody. Dorazili i někteří místní politici. Pochod začal na Malinovského náměstí, kam dorazilo asi 500 lidí.

Název má podle pořadatelů odkazovat na 90. léta na Slovensku spojená s vládou kontroverzního premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS) a skandály jeho vlád. Nedávná dvojnásobná vražda otřásla nejen Slovenskem, ale i Českou republikou, odsoudili ji čelní čeští i slovenští politici.

Sedmadvacetiletého novináře pracujícího pro portál Aktuality.sk zavraždil i se stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara je nejpravděpodobnějším motivem investigativní Kuciakova práce. Vyšetřovatelé zatím vycházejí hlavně z toho, že důvodem mohla být novinářova snaha odhalovat organizovaný zločin.

Kuciak psal dříve o slovenských podnikatelích, chystal se vydat materiál o italském podnikateli Antonio Vadalovi a jeho napojeních na nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Články odjinud