Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na pár set radikálů doplatilo 200 tisíc Palestinců. Izrael jim po útoku sebral povolení ke vstupu

Na pár set radikálů doplatilo 200 tisíc Palestinců. Izrael jim po útoku sebral povolení ke vstupu

Izrael dnes zrušil vstupní povolení pro 200 000 Palestinců, vydaná v rámci muslimského postního měsíce ramadánu. Jde o reakci na páteční útok, při němž tři Palestinci zabili izraelskou policistku. Sami byli zastřeleni. Premiér Benjamin Netanjahu obvinil palestinskou samosprávu ze šíření lží o útoku.

Podle Netanjahua hnutí Fatah palestinského vůdce Mahmúda Abbáse útok nejenom neodsoudilo, ale naopak kritizovalo izraelskou policii za to, že byli tři Palestinci zastřeleni. Fatah to označil za válečný zločin a na adresu mezinárodního společenství sdělil, že klidně přihlíží prolévání krve dalších Palestinců.

Netanjahu při zahájení dnešní schůze vlády řekl, že "nestydatost a šíření lží ze strany palestinské samosprávy nezná mezí". "Samospráva samozřejmě odmítá odsoudit útok a zároveň zaplatí odškodné rodinám vrahů. Vyzývám svět, aby odsoudil ty, kdo oslavují vraždu, a aby žádal okamžité zastavení plateb rodinám teroristů, protože to jenom povzbuzuje další teror," řekl Netanjahu. Izrael už v minulosti kritizoval samosprávu za to, že vyplácí podpory 35 000 rodin Palestinců, kteří buď zabili, nebo zranili Izraelce.

Tři muži ze Západního břehu Jordánu v pátek zaútočili puškami a noži v Jeruzalémě a těžce zranili mladou policistku, která později zemřela. Při podobných útocích od podzimu 2015 zemřelo na izraelské straně přes 40 lidí a na palestinské více než 270. Většina palestinských obětí byli útočníci.

Izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, dnes oznámil zrušení povolení ke vstupu vydaná 200 000 Palestincům pro dobu postního měsíce ramadánu. Povolení byla určená lidem ze Západního břehu, kteří chtěli o ramadánu navštívit své příbuzné v Izraeli. Další pak se chtěli modlit v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744