Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na pařížském letišti útočil radikalizovaný muslim. Tajné služby ho znaly, zatkly jeho otce a bratra

Na pařížském letišti útočil radikalizovaný muslim. Tajné služby ho znaly, zatkly jeho otce a bratra

Zřejmě islámský extremista na pařížském letišti Orly ráno napadl vojenskou hlídku, které se se pokusil vzít zbraň. Jednu z vojaček poté držel jako rukojmí, zbývací členové hlídky ho následně zastřelili. Nikdo další zraněný v terminálu zřejmě nebyl. Muž ale před příjezdem na letiště postřelil při silniční kontrole na severu metropole policistu.

Vojáci mířili na muže, který naopak mířil sebranou zbraní na ně," řekl jeden z očitých svědků na letišti. Ostatní popisují chaos a paniku, slyšeli prý dva výstřely.

Úřady následně preventivně evakuovaly jižní terminál. Chtěly se ujistit, že pachatel neměl na místě komplice a nenastražil tam výbušniny. Evakuováno bylo na tři tisíce lidí. Podle předběžného vyšetřování to vypadá, že na obou místech muž jednal sám. 

Jeho motiv zatím není jasný. Podle francouzských médií ho ale tajné služby znaly a šlo o radikalizovaného muslima. Případ protozačal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku. Jeho identitu zatím úřady nezveřejnily.

Policie ale potvrdila, že už zatkla jeho otce a bratra. V tuto chvíli jsou ve vazbě. Jejich zapojení do útoku úřady zatím nijak nenaznačily, jde podle nich o standardní postup.

 

Záběry z policejní operace

 

Letecký provoz na obou terminálech letiště Orly byl kvůli události přerušen. Některé spoje byly přesměrovány na letiště Charlese de Gaulla.

Záběry z evakuace letiště

V zemi stále platí výjímečný stav, který dává policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých. Bývá ale často kritizován jako přinejlepším neúčinné opatření a přinejhorším jako porušení občanských práv a ohrožení demokracie. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1