Na pobřeží Austrálie uvízlo sto padesát velryb, drtivá většina jich zahynula | info.cz

Články odjinud

Na pobřeží Austrálie uvízlo sto padesát velryb, drtivá většina jich zahynula

Na pobřeží Austrálie uvízlo sto padesát velryb, drtivá většina jich zahynula
 

Nejméně 135 kulohlavců v noci na dnešek uhynulo poté, co uvízli na mělčině u západního pobřeží Austrálie. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž dalších 15 kytovců přežilo. Záchranáři a dobrovolníci nyní bojují s časem při snaze dostat je zpátky na otevřené moře.

Kulohlavci Sieboldovi se dostali do problémů v zátoce Hamelin Bay, více než 300 kilometrů jižně od Perthu. Incident nahlásil jeden z místních rybářů. „Většina velryb uvízla na souši přes noc a nepřežila,“ prohlásil Jeremy Chick z organizace pro ochranu přírody. Osud přeživších zvířat podle něj záleží na jejich zdravotním stavu a na počasí.

Úřady varovaly místní obyvatele a turisty, aby v oblasti incidentu nevstupovali do vody, protože mrtvoly kulohlavců mohou přivábit žraloky.

Kulohlavec je příbuzný delfínům, je ale větší, může dosahovat délky až šesti metrů. Existují dva druhy, vedle kulohlavce Sieboldova ještě kulohlavec černý. Ten žije v chladných vodách, zatímco kulohlavec Sieboldův se zdržuje v mořích tropického a subtropického pásu. Kulohlavci jsou společenská zvířata, zřídkakdy se pohybují sami, většinou žijí v hejnech o desítkách kusů.

Případy kytovců, kteří uvíznou na mělčině či na pláži, jsou v Austrálii poměrně běžné. Vědci ale zatím netuší, co je způsobuje. Podle jedné z teorií na mělčinu zabloudí kvůli parazitickému onemocnění, které napadá jejich mozek a znemožňuje správnou orientaci v prostoru. Spekuluje se také o tom, že do poslední chvíle pronásledují kořist, chrání nemocné jedince nebo unikají před predátory.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud