Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Portoriku napočítali po hurikánech už 34 mrtvých. Trump se do ostrova krátce před tím opřel, že nešlo o "skutečnou" katastrofu

Na Portoriku napočítali po hurikánech už 34 mrtvých. Trump se do ostrova krátce před tím opřel,  že nešlo o "skutečnou" katastrofu

Počet obětí hurikánu Maria na Portoriku vzrostl z 16 na 34, oznámil tamní guvernér Ricardo Rosselló. Dodal, že zářijová bouře způsobila na ostrově materiální škody ve výši 90 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu Kč). Oznámení zaznělo krátce po návštěvě prezidenta Donalda Trumpa, který místním ve zkratce oznámil, že Washington stojí moc peněz a přitom ani nezažili "skutečnou" katastrofu. Bílý dům už nicméně sdělil, že pošle Kongresu ke schválení finanční pomoc ve výši 29 miliard dolarů pro státy nedávno zasažené hurikány - Portoriko, Mexiko a Floridu.

Zpustošené Portoriko, které je státem přidruženým k USA, krátce před zveřejněním nové bilance obětí navštívil americký prezident Donald Trump. Jeho administrativu představitelé ostrova kritizovali za pomalou reakci na přírodní katastrofu. Trump ale postup své vlády hájil mimo jiné s tím, že Washington poslal na Portoriko "mnoho peněz".

V rozhovoru se stanicí Fox News později uvedl, že obrovský dluh ostrova bude "muset být smazán". Portoriko letos vyhlásilo největší komunální bankrot v historii USA, jeho dluh věřitelům ve formě dluhopisů činí asi 72 miliard dolarů.

Portoriku Trump během své návštěvy "poblahopřál", že se vyhnulo vysokému množství obětí v porovnání s hurikánem Katrina, který v roce 2005 poničil jih USA. Tehdy zahynulo asi 1800 lidí. Trump dával počty mrtvých do kontrastu a naznačil, že ostrov kvůli nižšímu číslu nezažil "skutečnou" katastrofu, což vyvolalo kritiku. 

Nejde totiž jen o prosté počty mrtvých. Portoriko má 3,4 milionu obyvatel. Mnohým z nich po hurikánu stále chybí základní potřeby, včetně potravin. Hurikán zničil energetickou síť, přístup k tekoucí vodě má jen necelá půlka obyvatel. Na ostrově je nedostatek pohonných hmot.

Televizní stanice CNN, která je k Trumpovi kritická, napsala, že návštěva šéfa Bílého domu na Portoriku "byla ještě horší než jeho tweety". Kritizovala například, že Trump poměřoval počty obětí Marie a Katriny. "Nebyla to snad opravdová katastrofa, protože nezemřelo dost lidí?" tázala se CNN. Pozastavila se také nad záběry, na nichž Trump rozhazuje basketbalovým stylem místním obyvatelům role papírových utěrek jako součást humanitární pomoci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link