Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na prahu nové globální krize? Světové akciové trhy padají na minima, otěže drží především Trump a Fed

Na prahu nové globální krize? Světové akciové trhy padají na minima, otěže drží především Trump a Fed

Za masivním propadem akciových trhů, který začal v polovině týdne, zdaleka není jen růst ceny amerických státních dluhopisů a to, že by je investoři vyměňovali za akcie. Stejně tak nejde jen o politiku americké centrální banky, kterou ze současných potíží akciových trhů obviňuje americký prezident Donald Trump. Jak uvádí list Financial Times, růst cen dluhopisů jen vytvořil podmínky pro prodej některých akcií, ale nejde o pravou příčinu. Americká centrální banka zase dlouho dopředu naznačovala, že bude zvyšovat úrokové sazby ještě tento a následující rok. Co je tedy tím důvodem?

„Americký trh se vyšplhal vysoko a dostaly se tedy ke slovu pochybnosti, zda výhled pro ekonomiku a firemní zisky takové úrovně akcií ospravedlní,“ vysvětluje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. K vývoji přispělo i vyjádření šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, že současné cena akcií je „mimořádně vysoká“. Investoři se proto začali zbavovat hlavně akcií, jejichž hodnota extrémně rostla. Zároveň podle Financial Times došlo k tomu, že američtí investoři dlouhodobě vyměňují složení akcií ve svých fondech, protože už tolik nevěří drahým akciím technologických firem a přesouvají se do jiných odvětví, kde nejsou cenné papíry tak drahé.

Navíc příští roky budou zisky amerických firem zřejmě výrazně nižší a investoři to vědí. Trumpova daňová reforma zvýšila zisky společností z indexu S&P500, příští rok by se ale podle Vlka měly propadnout na polovinu. Roste také cena energií a ostatních nákladů, což dál snižuje firemní zisky. List Financial Times pak připomíná, že k rychlému propadu trhů mohlo přispět i rychlé elektronické obchodování, na které sázejí manažeři některých velkých investičních fondů. Když jde cena akcií dolu, automaticky je prodávají a tím jen posilují celkový pád. Někteří z velkých investorů pak mají obavy, že současný ekonomický cyklus spěje ke svému vrcholu a tak se jim příliš nechce do dalších nákupů.

„Další příčinnou jsou obavy z obchodních válek,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Tedy napětí spojené se zaváděním cel mezi Spojenými státy a Čínou, obvinění Číny ze snahy získat výhody podhodnocením své měny či hrozba odvety ze strany USA.

Navíc zpomaluje průmyslová výroba v největší evropské ekonomice, Německu a trhy se obávají vlivu italské populistické vlády na eurozónu a společnou evropskou měnu. Od příštího měsíce pak kvůli americkým sankcím Írán zřejmě zastaví většinu svých dodávek ropy na světový trh a spolu s tím pohrozil, že může silou přerušit i dodávky dalších zemí z Perského zálivu. Zmiňované zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech navíc zasáhlo některé rozvíjející se trhy, uvádí Kovanda.

Jak obejít protiíránské sankce?

Nová globální krize?

Přichází tedy nová globální ekonomická krize nebo jde jen výkyv podobný tomu, jaký zažily akciové trhy v menší míře letos v únoru? Většina ekonomů se zatím shoduje na tom, že by mělo spíše jít o výkyv a že není žádný skutečný důvod, proč by svět měl právě teď nutně spadnout do velké ekonomické krize.

Předpovědi růstu pro hlavní světové ekonomiky sice analytici snížili, ale stále jde o růst. Například Mezinárodní měnový fond zmírnil původní odhad z 3,9 na 3,7 %, což se nedá srovnávat s propadem v době světové finanční krize v roce 2009.

Ovšem investoři se ne vždy řídí racionálními úvahami a tady může být problém. Deník The Wall Street Journal připomíná, že jsme na konci velkého experimentu, kdy v průběhu finanční krize a po ní centrální banky praktikovaly politiku extrémně nízkých, nulových a někdy dokonce záporných úrokových sazeb a nákupu cenných papírů. Teď se vracejí k „normálním“ úrokovým sazbám a nikdo si není úplně jistý, co to nakonec udělá. Ale i The Wall Street Journal je ve svém redakčním komentáři nakonec optimistický. Podle něj pokud americký prezident Donald Trump nebude eskalovat obchodní války, můžou se americká i světová ekonomika recesi vyhnout.

1080p 720p 360p
Trumpa rozčiluje, že EU nemá svého Putina, říkal v pořadu Štrunc Macháček

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1