Na půl milionu Japonců muselo z domovů. Kvůli povodním platí nejvyšší stupeň ohrožení | info.cz

Články odjinud

Na půl milionu Japonců muselo z domovů. Kvůli povodním platí nejvyšší stupeň ohrožení

Na půl milionu Japonců muselo z domovů. Kvůli povodním platí nejvyšší stupeň ohrožení
 

Kvůli intenzivnímu dešti muselo být evakuováno z domovů několik stovek tisíc obyvatel velkých oblastí v západní a centrální části Japonska. Vydatné srážky leckde způsobily rozvodnění toků a sesuvy půdy, kvůli nimž zatím nejméně čtyři lidé přišli o život, informovala média.

Japonský meteorologický ústav (JMA) v souvislosti s aktuálním počasím, které označil za "historické" množství srážek, vyhlásil nejvyšší stupeň ohrožení. Navíc upozornil, že již postižené oblasti budou prudkým deštěm bičovány až do neděle, což ještě zvýší nebezpečí dalších sesuvů a rozsah škod.

V části hlavního japonského ostrova Honšú spadlo podle údajů JMA od začátku měsíce do dneška dvojnásobek množství srážek obvyklého pro celý červenec.

O život přišli nejméně čtyři lidé. Jedna z obětí nalezla smrt v drenážním potrubí, kam ji vtáhl silný proud vody. Další, starší žena, zemřela poté, co ji k zemi srazil prudký větrný poryv.

Kromě toho je několik lidí pohřešováno. Podle televizní stanice NHK je mezi nimi muž, který rozvážel mléko a jeho vůz strhl vodní příval. Neznámý je také osud hocha, který spadl do jámy.

Podle úřadu pro mimořádné situace několik desítek lidí utrpělo různá zranění, z toho čtyři postižení vážná. Několik lidí zavalily sesuvy půdy a záchranáři se je usilovně snaží vyprostit.

Média se rozcházejí v počtech obyvatel, kteří museli opustit domovy. Některá píší o 210.000, jiná uvádějí nejméně 440.000. Dalším téměř dvou milionům Japonců byla podle agentury Reuters evakuace doporučena.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud