Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na řeckých ostrovech uvízlo 2 500 opuštěných dětských migrantů. Na pevnině pro ně není místo

Na řeckých ostrovech uvízlo 2 500 opuštěných dětských migrantů. Na pevnině pro ně není místo

V řeckých uprchlických táborech žije 18 500 dětských migrantů, z čehož přibližně 2 500 nemá rodiče nebo příbuzné, kteří by se postarali o jejich základní potřeby. Opuštěné děti často čelí násilí a drogové závislosti nebo se stávají oběťmi pašeráků. K situaci přispívá ve velké míře řecká legislativa, která na problematiku dětských migrantů příliš nepamatuje. Děti zůstávají v uprchlických táborech dlouhé měsíce bez slibných výhledů na bezpečnou cestu na pevninu a získání azylu.

„Některé z těchto dětí zůstávají v uprchlických táborech i rok, než se se je podaří přemístit, dostanou je pašeráci nebo se stanou obětí drogové závislosti či násilí,“ upozorňuje na vážný problém předsedkyně řecké neziskové organizace Metadrassi, která se soustředí na pomoc uprchlíkům a migrantům, Lora Pappaová.

Podle odhadů řeckých neziskových organizací se v uprchlických táborech na řeckých ostrovech v současné době nachází 18 500 dětských migrantů. Mezi nimi je přibližně 2 500 dětí, kteří jsou zcela bez doprovodu a nemají nikoho z rodiny nebo blízkých příbuzných, kteří by se o ně postarali. Děti jsou bez dozoru, nedomluví se a nemají ani tušení o tom, jak probíhají procedury žádosti o azyl. Na řecké pevnině navíc chybí místa, a děti jsou proto nuceny čekat na ostrovech.

K vážnosti celé situaci podle Alfonsa Montera z European Social Network přispívá zejména řecká legislativa, v níž chybí speciální právní úprava, jež by se zabývala problematikou dětských migrantů. Kromě toho tu není ani podpora řecké veřejnosti, za jejímž nedostatkem je podle Montery potřeba vidět zejména důsledky hluboké hospodářské krize, kterou Řecko v posledních letech prochází.

„Spousta dětí bez doprovodu je v ochranné péči policie. V praxi to znamená, že pokud není jiné možnosti, přebývají v policejních celách,“ píše ve článku, který zveřejnil britský deník The Guardian, Montery. Řecká policie se snaží spolupracovat s neziskovými organizacemi, které operují přímo v hot spotech na ostrovech. Postupně tam vznikají ochranné zóny, kde probíhají veškeré procedury spojené s žádostí o azyl nebo vzděláváním. Přesuny na pevninu, které dříve zajišťovala policie, bývaly pro děti traumatické, a neziskové organizace, jako je například zmiňovaná Metadrasi, se jim snaží asistovat a být dětem k dispozici.

Neziskové organizace také vědí o více než 600 případech, kdy přímo v uprchlických táborech docházelo k sexuálnímu zneužívání nebo násilí. Obtížná situace je v této souvislosti zejména na ostrově Samos, který se nachází v Egejském moři nedaleko Turecka. Přes ostrov vedou frekventované pašerácké trasy.

„Do Atén se daří přesouvat stále více dětí, ale neziskové organizace nemají profesionální psychology nebo experty, kteří by si dokázali poradit v náročných situacích, kdy u dětí dochází v důsledku traumat ke změně chování,“ říká předsedkyně Metadrasi Pappaová.

Dětský fond OSN Unicef už v minulosti přislíbil finanční prostředky na vytvoření online databáze, která by měla dětským migrantům, kteří uvízli v uprchlických táborech na řeckých ostrovech, pomoct. Databáze umožní shromažďovat potřebné informace o dětech, jako je jejich věk, sociální situace, zdravotní stav a také doba, jakou už strávili v centrech.

Podle informací NGOs počty dětských migrantů, kteří přicházejí do Evropy bez doprovodu, neustále stoupá. Podle UNICEF se za posledních šest let zpětinásobil. Jen do Evropy jich za poslední dva roky dorazilo na 170 tisíc.

Problém s dětskými uprchlíky se netýká jen Evropy. Podle UNICEF bylo mezi roky 2015 a 2016 v osmdesáti zemích po celém světě registrováno na 300 tisíc dětských uprchlíků bez doprovodu (třetina z nich na americko-mexické hranici).

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744