Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na sever Sýrie se z Turecka vrátilo 200 tisíc uprchlíků, tvrdí Erdogan před volbami. Miliony zůstávají

Na sever Sýrie se z Turecka vrátilo 200 tisíc uprchlíků, tvrdí Erdogan před volbami. Miliony zůstávají

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že 200 tisíc Syřanů se vrátilo do regionů v severní Sýrii, které kontrolují turecké ozbrojené síly. Informovala o tom agentura Reuters. Erdogan tím před volbami reagoval na kritiku svých rivalů, že v zemi jsou miliony uprchlíků.

V Turecku žije přes 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří ze své země odešli kvůli válečnému konfliktu. Někteří Turci je vnímají jako ekonomickou zátěž a ohrožení pracovních míst. Jejich přítomnost v zemi se stala jedním z témat předčasných prezidentských a parlamentních voleb: Erdoganovi soupeři voliče lákají sliby, že zajistí, aby se syrští uprchlíci mohli vrátit do své země.

Erdogan během předvolební kampaně v provincii Zonguldak na severozápadě Turecka řekl, že mnoho uprchlíků se vrátilo do oblastí okolo měst Afrín a Džarábulus v severní Sýrii, kde Turecko zahájilo ofenzivu proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy.

Erdogan otevřel tureckou hranici syrským uprchlíkům hned na počátku konfliktu v roce 2011. Ankara ale od té doby politiku otevřených dveří zavrhla a v roce 2014 začala na 911 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií budovat zeď. Loni v prosinci bylo hotovo necelých 800 kilometrů hraniční zdi z betonových bloků.

Podle průzkumu agentury SONAR vyhraje Erdogan prezidentské volby v druhém kole. Jeho hlavní rival Muharrem Ince současného prezidenta kritizuje za uzurpování moci, potírání svobody slova a potlačování demokracie v zemi. Turecko po volbách přejde z parlamentního na prezidentský systém.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1