Články odjinud

Na sever Sýrie se z Turecka vrátilo 200 tisíc uprchlíků, tvrdí Erdogan před volbami. Miliony zůstávají

Na sever Sýrie se z Turecka vrátilo 200 tisíc uprchlíků, tvrdí Erdogan před volbami. Miliony zůstávají

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že 200 tisíc Syřanů se vrátilo do regionů v severní Sýrii, které kontrolují turecké ozbrojené síly. Informovala o tom agentura Reuters. Erdogan tím před volbami reagoval na kritiku svých rivalů, že v zemi jsou miliony uprchlíků.

V Turecku žije přes 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří ze své země odešli kvůli válečnému konfliktu. Někteří Turci je vnímají jako ekonomickou zátěž a ohrožení pracovních míst. Jejich přítomnost v zemi se stala jedním z témat předčasných prezidentských a parlamentních voleb: Erdoganovi soupeři voliče lákají sliby, že zajistí, aby se syrští uprchlíci mohli vrátit do své země.

Erdogan během předvolební kampaně v provincii Zonguldak na severozápadě Turecka řekl, že mnoho uprchlíků se vrátilo do oblastí okolo měst Afrín a Džarábulus v severní Sýrii, kde Turecko zahájilo ofenzivu proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy.

Erdogan otevřel tureckou hranici syrským uprchlíkům hned na počátku konfliktu v roce 2011. Ankara ale od té doby politiku otevřených dveří zavrhla a v roce 2014 začala na 911 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií budovat zeď. Loni v prosinci bylo hotovo necelých 800 kilometrů hraniční zdi z betonových bloků.

Podle průzkumu agentury SONAR vyhraje Erdogan prezidentské volby v druhém kole. Jeho hlavní rival Muharrem Ince současného prezidenta kritizuje za uzurpování moci, potírání svobody slova a potlačování demokracie v zemi. Turecko po volbách přejde z parlamentního na prezidentský systém.