Na Slovensku potvrdili doživotí údajnému mafiánskému bossovi Okoličánymu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Slovensku potvrdili doživotí údajnému mafiánskému bossovi Okoličánymu

Na Slovensku potvrdili doživotí údajnému mafiánskému bossovi Okoličánymu

Trest doživotního vězení uložil dnes v odvolacím řízení slovenský nejvyšší soud údajnému šéfovi jednoho z nejnebezpečnějších gangů v historii Slovenska Róbertovi Okoličánymu. Potvrdil tak rozsudek, který v opakovaném procesu vynesl specializovaný soud v srpnu před dvěma lety, některé jiné tresty v této kauze však podle slovenských webů zrušil.

V případu bylo obžalováno 16 osob z 19 trestných činů. Tyto zločiny zahrnovaly mimo jiné založení a podpora zločinecké a teroristické skupiny, vraždy, nedovolené ozbrojování, loupeže, vydírání, krádeže a poškozování cizí věci.

K doživotnímu odnětí svobody byli dnes vedle Okoličányho odsouzeni rovněž Róbert Nigut a Jaroslav Potuček, kteří byli především vykonavateli či osnovateli spáchaných vražd.

Původní obžaloba byla na celou zločineckou organizaci podána v dubnu 2007 a týkala se trestných činů spáchaných jejími členy od roku 2000. Odsuzující rozsudek vynesený speciálním soudem v roce 2009 nejvyšší soud o rok později kvůli procesním pochybením zrušil a nařídil nové řízení.

Okoličány byl krom jiného obviněn, že zastřelil v roce 2001 jednoho muže a dal příkaz i k dalším dvěma vraždám. Nejznámější z těchto zločinů je likvidace jiného údajného předního člena košického podsvětí Jozefa Estóka v roce 2005; při střelbě v Košicích tehdy zahynul i řidič auta, který místem náhodně projížděl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.