Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Slovensku povolili uzdu osobním bankrotům, teď je vyhlašuje rekordní počet dlužníků

Na Slovensku povolili uzdu osobním bankrotům, teď je vyhlašuje rekordní počet dlužníků

Na Slovensku po zmírnění podmínek na vyhlášení osobního bankrotu stoupl na nový rekord počet lidí, kteří se tímto způsobem snaží zbavit svých dluhů. ČTK o tom dnes informovala poradenská společnost Bisnode.

Za prvních osm měsíců letošního roku v pětimilionové zemi pod Tatrami vyhlásilo bankrot 2390 osob. Oproti loňsku to představuje nárůst na téměř trojnásobek, za celý minulý rok vstoupilo na Slovensku do bankrotu 841 lidí.

„Změnu přinesla novela zákona o konkursech a restrukturalizacích, která na Slovensku platí od března 2017. Ta ve velké míře zjednodušila vyhlašování osobních bankrotů,“ uvedla analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Dlužníci z řad občanů, kteří se chtějí zbavit závazků, na rozdíl od minulosti již nemusejí vlastnit majetek, aby mohli žádat soud o osobní bankrot. Nově také odpadlo zkušební období, během kterého dlužník po prodeji jeho majetku musel věřitelům ještě odvádět část ze svých příjmů. Výsledkem osobního bankrotu, který lze vyhlásit jednou za deset let, je smazání všech dluhů s výjimkou vybraných závazků, jako například výživné či dluhů krytých záložním právem.

Slováci, kteří nezvládají splácet své závazky, si podle nových pravidel mohou vybrat ze dvou možností osobního bankrotu. Jedna z nich je konkurs, v jehož rámci je prodán dlužníkův majetek výměnou za smazání dluhů. Druhá možnost počítá s ponecháním majetku dlužníkovi, který část svých závazků musí uhradit podle splátkového kalendáře.

Slovenská centrální banka letos na jaře upozornila, že tempo růstu úvěrů domácnostem na Slovensku bylo loni nejrychlejší v celé EU a že slovenské rodiny mají málo úspor v porovnání s dluhy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1