Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska

Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska se dostal do otevřeného sporu s premiérem Robertem Ficem v souvislosti s vyšetřováním své firmy KTAG pro podezření z krácení daní. Policie vyšetřování v minulosti zastavila. Kiska dnes Fica, podle kterého hlava státu na jedné ze schůzek žádala zástupce vyšetřovacích orgánů o pomoc při kauze své firmy, nařkl z lhaní. Oba přední politici země v roce 2014 svedli souboj v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu a v uplynulých třech letech se spíše vyhýbali vzájemnému konfliktu, byť situace se v posledním období začala měnit.

Nejnověji se vztahy mezi oběma předními politiky země začaly vyostřovat o víkendu, kdy Fico před médii prohlásil, že se o kauze firmy KTAG dozvěděl od samotného prezidenta. Podle Fica mu Kiska řekl, že se obrátil na zástupce justice se žádostí o pomoc při vyšetřování daňové kauzy KTAG. Fico to řekl poté, co zástupkyně jedné z nevládních organizací prohlásila, že premiér věděl o vyšetřování firmy KTAG dříve, než dokumenty z daňové kontroly rozeslal mediím anonym, a že o kauze Kiskovy firmy premiér již v létě hovořil na schůzce se zástupci nevládních organizací.

„Žel, s panem premiérem se mi opakovaně stává, že se z medií dozvím věci, které mezi námi údajně zazněly a které jsem údajně řekl. Opět (Fico) zveřejnil velmi divnou verzi jednoho našeho setkání. To, co premiér řekl veřejně a v srpnu před zástupci nevládních organizací neveřejně, je lež. Premiér lže,“ uvedl Kiska v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti. Nejoblíbenější slovenský politik Kiska dodal, že v případě úniku informací o jeho firmě jde o zneužití státní moci.

Prezident uvedl, že se asi před dvěma lety zúčastnil schůzky s Ficem, dále s generálním prokurátorem a tehdejším šéfem tajné služby SIS. Dodal, že se přítomným pouze zmínil o vyšetřování své firmy a že to může být zneužito na diskreditační kampaň vůči jeho osobě.

Fico dnes v reakci na Kiskovo vyjádření prostřednictvím tiskového prohlášení uvedl, že na svých výrocích z víkendu trvá. Generální prokurátor podle listu Denník N mezitím odmítl, že by ho Kiska žádal o pomoc ve věci firmy KTAG, kterou vlastní prezident spolu se svým bratrem.

Daňový úřad po kontrole KTAG v loňském roce doměřil společnosti daň z přidané hodnoty a firemní daň a podal na společnost trestní oznámení pro podezření z krácení daní. Policie ale vyšetřování ukončila, protože trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Daňová kauza KTAG souvisela s financováním kampaně Kisky před prezidentskými volbami. Jedním z jednatelů KTAG byl Kiska, který tuto funkci složil před nástupem do úřadu prezidenta.

Vztahy mezi Kiskou a Ficem byly napjaté již před prezidentskými volbami, kdy dlouholetý politik Fico opakovaně označil podnikatele a filantropa Kisku s ohledem na jeho podnikatelské aktivity lichvářem a za osobu blízkou scientologům. Kiska v rozhodujícím kole prezidentských voleb Fica přesvědčivě porazil.

Po jmenování Kisky prezidentem se oba politici vzájemným výpadům vyhýbali. Fico neútočil přímo na prezidenta, ale spíše kritizoval jeho poradce. Kiska opakovaně kritizoval předchozí jednobarevnou Ficovu vládu i nynější koaliční kabinet kvůli neřešení problémů lidí či podezření z korupce. Hlava státu pak aktivně začala vstupovat do různých kauz.

Otevřený spor mezi prezidentem a částí koalice propukl letos na jaře kvůli využívání vládní letky ke Kiskově přepravě za rodinou do Popradu. Kiska tehdy řekl, že o využívání vládních letounů ho z důvodu jejich nízké vytíženosti požádal sám ministr vnitra, který zase tvrdil, že tím mínil pouze pracovní cesty.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1