Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska | info.cz

Články odjinud

Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska se dostal do otevřeného sporu s premiérem Robertem Ficem v souvislosti s vyšetřováním své firmy KTAG pro podezření z krácení daní. Policie vyšetřování v minulosti zastavila. Kiska dnes Fica, podle kterého hlava státu na jedné ze schůzek žádala zástupce vyšetřovacích orgánů o pomoc při kauze své firmy, nařkl z lhaní. Oba přední politici země v roce 2014 svedli souboj v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu a v uplynulých třech letech se spíše vyhýbali vzájemnému konfliktu, byť situace se v posledním období začala měnit.

Nejnověji se vztahy mezi oběma předními politiky země začaly vyostřovat o víkendu, kdy Fico před médii prohlásil, že se o kauze firmy KTAG dozvěděl od samotného prezidenta. Podle Fica mu Kiska řekl, že se obrátil na zástupce justice se žádostí o pomoc při vyšetřování daňové kauzy KTAG. Fico to řekl poté, co zástupkyně jedné z nevládních organizací prohlásila, že premiér věděl o vyšetřování firmy KTAG dříve, než dokumenty z daňové kontroly rozeslal mediím anonym, a že o kauze Kiskovy firmy premiér již v létě hovořil na schůzce se zástupci nevládních organizací.

„Žel, s panem premiérem se mi opakovaně stává, že se z medií dozvím věci, které mezi námi údajně zazněly a které jsem údajně řekl. Opět (Fico) zveřejnil velmi divnou verzi jednoho našeho setkání. To, co premiér řekl veřejně a v srpnu před zástupci nevládních organizací neveřejně, je lež. Premiér lže,“ uvedl Kiska v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti. Nejoblíbenější slovenský politik Kiska dodal, že v případě úniku informací o jeho firmě jde o zneužití státní moci.

Prezident uvedl, že se asi před dvěma lety zúčastnil schůzky s Ficem, dále s generálním prokurátorem a tehdejším šéfem tajné služby SIS. Dodal, že se přítomným pouze zmínil o vyšetřování své firmy a že to může být zneužito na diskreditační kampaň vůči jeho osobě.

Fico dnes v reakci na Kiskovo vyjádření prostřednictvím tiskového prohlášení uvedl, že na svých výrocích z víkendu trvá. Generální prokurátor podle listu Denník N mezitím odmítl, že by ho Kiska žádal o pomoc ve věci firmy KTAG, kterou vlastní prezident spolu se svým bratrem.

Daňový úřad po kontrole KTAG v loňském roce doměřil společnosti daň z přidané hodnoty a firemní daň a podal na společnost trestní oznámení pro podezření z krácení daní. Policie ale vyšetřování ukončila, protože trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Daňová kauza KTAG souvisela s financováním kampaně Kisky před prezidentskými volbami. Jedním z jednatelů KTAG byl Kiska, který tuto funkci složil před nástupem do úřadu prezidenta.

Vztahy mezi Kiskou a Ficem byly napjaté již před prezidentskými volbami, kdy dlouholetý politik Fico opakovaně označil podnikatele a filantropa Kisku s ohledem na jeho podnikatelské aktivity lichvářem a za osobu blízkou scientologům. Kiska v rozhodujícím kole prezidentských voleb Fica přesvědčivě porazil.

Po jmenování Kisky prezidentem se oba politici vzájemným výpadům vyhýbali. Fico neútočil přímo na prezidenta, ale spíše kritizoval jeho poradce. Kiska opakovaně kritizoval předchozí jednobarevnou Ficovu vládu i nynější koaliční kabinet kvůli neřešení problémů lidí či podezření z korupce. Hlava státu pak aktivně začala vstupovat do různých kauz.

Otevřený spor mezi prezidentem a částí koalice propukl letos na jaře kvůli využívání vládní letky ke Kiskově přepravě za rodinou do Popradu. Kiska tehdy řekl, že o využívání vládních letounů ho z důvodu jejich nízké vytíženosti požádal sám ministr vnitra, který zase tvrdil, že tím mínil pouze pracovní cesty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud