Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska

Na Slovensku vypukla válka mezi prezidentem a premiérem. Fico lže, zuří Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska se dostal do otevřeného sporu s premiérem Robertem Ficem v souvislosti s vyšetřováním své firmy KTAG pro podezření z krácení daní. Policie vyšetřování v minulosti zastavila. Kiska dnes Fica, podle kterého hlava státu na jedné ze schůzek žádala zástupce vyšetřovacích orgánů o pomoc při kauze své firmy, nařkl z lhaní. Oba přední politici země v roce 2014 svedli souboj v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu a v uplynulých třech letech se spíše vyhýbali vzájemnému konfliktu, byť situace se v posledním období začala měnit.

Nejnověji se vztahy mezi oběma předními politiky země začaly vyostřovat o víkendu, kdy Fico před médii prohlásil, že se o kauze firmy KTAG dozvěděl od samotného prezidenta. Podle Fica mu Kiska řekl, že se obrátil na zástupce justice se žádostí o pomoc při vyšetřování daňové kauzy KTAG. Fico to řekl poté, co zástupkyně jedné z nevládních organizací prohlásila, že premiér věděl o vyšetřování firmy KTAG dříve, než dokumenty z daňové kontroly rozeslal mediím anonym, a že o kauze Kiskovy firmy premiér již v létě hovořil na schůzce se zástupci nevládních organizací.

„Žel, s panem premiérem se mi opakovaně stává, že se z medií dozvím věci, které mezi námi údajně zazněly a které jsem údajně řekl. Opět (Fico) zveřejnil velmi divnou verzi jednoho našeho setkání. To, co premiér řekl veřejně a v srpnu před zástupci nevládních organizací neveřejně, je lež. Premiér lže,“ uvedl Kiska v nahrávce, kterou zveřejnil na sociální síti. Nejoblíbenější slovenský politik Kiska dodal, že v případě úniku informací o jeho firmě jde o zneužití státní moci.

Prezident uvedl, že se asi před dvěma lety zúčastnil schůzky s Ficem, dále s generálním prokurátorem a tehdejším šéfem tajné služby SIS. Dodal, že se přítomným pouze zmínil o vyšetřování své firmy a že to může být zneužito na diskreditační kampaň vůči jeho osobě.

Fico dnes v reakci na Kiskovo vyjádření prostřednictvím tiskového prohlášení uvedl, že na svých výrocích z víkendu trvá. Generální prokurátor podle listu Denník N mezitím odmítl, že by ho Kiska žádal o pomoc ve věci firmy KTAG, kterou vlastní prezident spolu se svým bratrem.

Daňový úřad po kontrole KTAG v loňském roce doměřil společnosti daň z přidané hodnoty a firemní daň a podal na společnost trestní oznámení pro podezření z krácení daní. Policie ale vyšetřování ukončila, protože trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Daňová kauza KTAG souvisela s financováním kampaně Kisky před prezidentskými volbami. Jedním z jednatelů KTAG byl Kiska, který tuto funkci složil před nástupem do úřadu prezidenta.

Vztahy mezi Kiskou a Ficem byly napjaté již před prezidentskými volbami, kdy dlouholetý politik Fico opakovaně označil podnikatele a filantropa Kisku s ohledem na jeho podnikatelské aktivity lichvářem a za osobu blízkou scientologům. Kiska v rozhodujícím kole prezidentských voleb Fica přesvědčivě porazil.

Po jmenování Kisky prezidentem se oba politici vzájemným výpadům vyhýbali. Fico neútočil přímo na prezidenta, ale spíše kritizoval jeho poradce. Kiska opakovaně kritizoval předchozí jednobarevnou Ficovu vládu i nynější koaliční kabinet kvůli neřešení problémů lidí či podezření z korupce. Hlava státu pak aktivně začala vstupovat do různých kauz.

Otevřený spor mezi prezidentem a částí koalice propukl letos na jaře kvůli využívání vládní letky ke Kiskově přepravě za rodinou do Popradu. Kiska tehdy řekl, že o využívání vládních letounů ho z důvodu jejich nízké vytíženosti požádal sám ministr vnitra, který zase tvrdil, že tím mínil pouze pracovní cesty.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1