Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Trumpův zákaz doplatil pětiletý chlapec i německý politik

Na Trumpův zákaz doplatil pětiletý chlapec i německý politik

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na nejméně devadesát dní pozastavil přístup do Spojených států amerických občanům Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, má řadu paradoxních obětí. Mezi nimi je pětiletý íránský chlapec, stejně jako občané Německa s dvojím státním občanstvím.

Babak Serjadeh vyučuje na univerzitě v Indianě fyziku, kvůli svému narození v Teheránu ale musí kvůli zavedení výnosu prezidenta Donalda Trumpa počítat do budoucna s restrikcemi. Je totiž držitelem dvojího občanství, kromě kanadského si totiž ponechal i íránské. Vyučující, který se zabývá také vědeckým výzkumem, tak musel zrušit plánovanou cestu do Tel Avivu, kde se měl setkat s profesorem Eytanem Groafeldem, se kterým společně bádají.

„Odletěl jsem do Newarku, kde jsem měl mít přestup, ale vzhledem k zmatku, který tam panoval a dotkl se i držitelů dvojího občanství a zelených karet, jsem se nakonec vrátil zpět do Indiany. Rozhodně je to problém pro můj výzkum, dokud se situace nezmění. Ten je přitom částečně sponzorovaný Národní nadací pro výzkum. Momentálně není jasné, kdy nebo jak budu moci v bádání pokračovat a jaké důsledky pro mou další práci bude výnos mít,“ řekl CNN vysokoškolský pedagog.

Zákaz vstupu do země pro občany sedmi arabských států kritizuje i Německo. Dotkl se totiž rovněž řady jeho občanů, kteří mají dvojí státní občanství. Mezi těmi, kteří by se do států nedostali, je paradoxně i místopředseda skupiny pro německo-americké vztahy za stranu Zelených, Omid Nouripour. „Všichni, kteří mohou, by měli jet do USA, aby společnými silami ukázali nové vládě, že takto to nepůjde,“ řekl listu Bild politik, který kromě německého občanství má i íránské.

Opatření se dotklo nejen dospělých, ale také dětí. Deník Independent informoval o pětiletém íránském chlapci, kterého na několik hodin zadrželi ve Washingtonu předtím, než se mohl zase setkat se svou matkou. Jiné děti pak čekají na své rodiče, kteří nebyli vpuštěni do země.

Syřanka Sahar Algonaimiová vážila cestu přes oceán za svou šestasedmdesátiletou nemocnou matkou, která byla ve Státech, kde dlouhodobě žije, kvůli svému stavu hospitalizovaná. Sahar žije už třicet let v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu a v USA měla strávit týden. Do země přicestovala vybavená dokumenty od lékaře, které dokazovaly, že jede navštívit matku, která má podstoupit operaci. Ani jí ale nebylo umožněno vstoupit na americkou půdu.

„Vůbec nedokážu popsat, co cítím – je to naprosté nerespektování humanity, já tu jsem proto, abych navštívila svoji nemocnou matku. Není žádný legitimní důvod pro to, aby mě nevpustili do země. Cítím hluboké zoufalství,“ citoval nešťastnou dceru deník Washington Post. „Začala jsem plakat a ptala jsem se: ‚Jak je možné, že jsem se dostala až sem, když teď ani nemůžu vidět svou matku?‘ Řekla jsem jim: ‚Prosím, nechte mě ji jen vidět. Pojďte se mnou, jen abych ji mohla spatřit, a pak se hned s vámi zase vrátím.‘ Řekli mi, že to není možné,“ vyprávěla Algonaimiová.

Ani příbuzní trvale žijící ve Spojených státech, kteří na Sahar čekali na letišti, nedokázali obměkčit neoblomné úředníky. Isaaf Jamaleddinová operaci zvládla, když se ale poté poprvé setkala se svými příbuznými, sháněla se po Sahar. Ta byla tou dobou v letadle směřujícím zpátky do Rijádu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744